Svijet

Demonstranti u Gruziji: Odbijamo rusko ropstvo

Hiljade pristalica opozicije okupile su se u nedjelju, 9. aprila, u glavnom gradu Gruzije Tbilisiju, dok se vlada ove crnomorske države suočava s optužbama za nazadovanje u demokratiji, izvijestio je AFP.

Demonstranti u Gruziji: Odbijamo rusko ropstvo Foto: Reuters
RSEIzvor

Demonstranti su se okupili ispred gruzijskog parlamenta na skupu koji je organizovala glavna opoziciona snaga u zemlji, Ujedinjeni nacionalni pokret, koju je osnovao bivši predsjednik Mihail Sakašvili koji je u zatvoru.

Demonstranti su mahali gruzijskim, ukrajinskim i evropskim zastavama i držali ogroman transparent koji je glasio "Za evropsku budućnost".

Vlada stranke Gruzijski san suočava se s optužbama da zatvara protivnike, utišava nezavisne medije, tajno sarađuje s Kremljom i skreće zemlju s puta prema članstvu u EU.

"Vladu Gruzije kontroliše Moskva, a naša je obaveza da spasimo našu domovinu od ruskih marioneta", kazao je bivši gruzijski predsjednik Giorgi Margvelašvili okupljenima.

"Mi smo narod koji voli slobodu, želimo biti dio evropske porodice i odbijamo rusko ropstvo", dodao je.

Jedan od demonstranata, 27-godišnji slikar Luka Kavsadze, izjavio je za AFP da će ''borba biti mirna i dovešće tamo gdje pripadajuu - Evropskoj uniji".

Prošlog mjeseca, desetine hiljada ljudi izašli su na ulice Tbilisija nakon što je parlament dao početnu podršku nacrtu zakona "o stranim agentima", sličnom zakonodavstvu koje se koristi u Rusiji kako bi se ugušila opozicija.

Nacrt zakona, koji je izazvao snažnu kritiku Evropske unije i Sjedinjenih Država, povučen je pod pritiskom uličnih demonstracija na kojima je policija koristila suzavac i vodene topove kako bi rastjerala mase.

Mikheil Sakašvili, predsjednik Gruzije od 2004. do 2013. godine, služi šestogodišnju zatvorsku kaznu za zloupotrebu ovlašćenja, presudu koju su međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava osudile kao politički motivisanu.

Ljekari su izjavili da je ovaj prozapadni reformator u opasnosti od smrti zbog niza ozbiljnih stanja koja je razvio u zatvoru.

Vladajuća stranka je istakla da ostaje predana članstvu Gruzije u EU i NATO-u, koji su utemeljeni u ustavu, i koje prema anketama podržava 80 dosto stanovništva.

Ali, čelnici vladajuće stranke pojačali su anti-zapadnu retoriku nakon što je Vašington prošle sedmice odbio da izda vize za četiri moćna+e sudije u Gruziji zbog navodne korupcije. Taj potez označio je najnovije zaoštravanje pristupa Vašingtona prema savezniku nakon zabrinutosti zbog naginjanja Tbilisija prema Rusiji.

Gruzija je zajedno s Ukrajinom i Moldavijom tražila članstvo u EU nekoliko dana nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, njihovog prozapadnog susjeda u februaru 2022. godine.

Prošlog juna, čelnici EU-a dodijelili su formalni status kandidata za članstvo Ukrajini i Moldaviji, ali su rekli da Gruzija prvo mora da sprovede reforme.

Portal Analitika