Politika

"Svima je jasno da proruska i prosrpska frakcija opstruira evropske politike"

Đenero: Diletantsko i neinteligentno ponašanje Krivokapićevog kabineta

Odlazeći premijer Zdravko Krivokapić prekinuo je u četvrtak sjednicu Vlade koja je trebalo da verifikuje odluku o uvođenju sankcija Rusiji zbog agresije na Ukrajinu. Ova situacija odjeknula je i u redovima međunarodnih partnera Crne Gore.

Đenero: Diletantsko i neinteligentno ponašanje Krivokapićevog kabineta Foto: Foto: N1
CdMIzvor

Hrvatski analitičar Davor Đenero u izjavi za CdM ocjenjuje da je ponašanje Krivokapićevog kabineta diletantsko. Objašnjava svoj stav.

“Crna Gora je donijela političku odluku o sankcijama i zbog toga se našla na popisu Kremlju neprijateljskih država, a nesprovođenje tih sankcija možda pogoduje ponekom oligarhu koji ima vremena iznijeti svoju imovinu iz Crne Gore, ali u političkom smislu ne znači ništa. Zbog toga totalitarni režim u Moskvi i sadašnji Hazjajin Vladimir Putin ne gledaju Crnu Goru u drukčijem svjetlu, niko od takvog neinteligentnog ponašanja neće ostvariti nikakve pogodnosti u Moskvi”, smatra Đenero.

Naglašava kako je pomalo paradoksalno, za Crnu Goru trenutno sreća to što u EU shvataju situaciju u kojoj je Crna Gora trenutno.

“Obično to što se netko izvana mora udubljivati u procese koji se odvijaju u nekoj državi predstavlja loš znak, to je obično signal za alarm. Ovog puta, postoje dva dobra signala: činjenica da je Skupštna Crne Gore donijela razumnu odluku, ali i to da je ta razumna odluka dio koalicijskog sporazuma pri sastavljanju nove, manjinske vlade. Svima je jasno da proruska i prosrpska frakcija u crnogorskoj političkoj areni opstruira evropske politike, a najbolje se to vidjelo u izvještaju o napretku pristupnog procesa, koji nikad u povijesti nije bio nepovoljniji za Crnu Goru”, naglašava on.

Đenero podvlači da je svima jasno da dok god vlada Zdravka Krivokapića tehnički obavlja poslove izvršne vlasti, i to bez parlamentarnog legitimiteta, nije moguće očekivati niti jednu racionalnu demokratsku odluku te izvršne vlasti.

“Važno je da su temeljni markeri razgraničenja između demokratske i protudemokratske opcije u Crnoj Gori jasno zadani koalicijskim ugovorom, i važno je da su u njemu i elementi koji se tiču zabrane negiranja genocida u Srebrenici, i odnosna prema novijoj prošlosti, ali i odnosa prema Europskoj uniji i euroatalantskim strukturama, pa i agresiji Putinove Rusije na Ukrajinu jasno definirani tim sporazumom”, kaže Đenero.

Objašnjava da bi, kad ne bi bilo jasno da je Krivokapićev definitivni silazak s političke scene i raspad proruske većine pitanje dana, odnosno pitanje trenutka kad će se održati parlamentarno zasjedanje na kojem će biti potvrđena nova vlada, Crna Gora zbog ovakvog otvorenog izbjegavanja obveza koje proizlaze iz odavno harmonizovane vanjske i sigurnosne politike, imala ozbiljnih problema.

“Ovako, Crna Gora bi se našla u problemima samo ako bi budući Abazovićev kabinet pokušao izigrati koalicijske obaveze i izbjeći pridruživanje Crne Gore sankcijama”, zaključio je Đenero u izjavi za CdM.

Podsjetimo, premijer Zdravko Krivokapić je u četvrtak prekinuo sjednicu Vlade jer je tražio da odluku o uvođenju sankcija Rusiji ne donosi vlada nego Ministarstvo vanjskih poslova. Tome se usprotivio ministar vanjskih poslova Đorđe Radulović uz obrazloženje da se radi o ustavnoj ingerenciji Vlade, a da premijer želi da sa sebe skine odgovornost za sankcije. Nakon žučne rasprave, Krivokapić je prekinuo sjednicu.

Portal Analitika