Politika

Zašto EU i SAD ne komentarišu miješanje Srbije u unutrašnje stvari susjeda

Đenero: Imperijalizam sirotinje izmiče pogledu iz Brisela i Vašingtona

Crna Gora koja locira ruske špijune, lišava ih slobode ili progoni iz zemlje, država je koja će se lako odbraniti od ovakvih imperijalnih ambicija materijalne i moralne sirotinje oko Aleksandra Vučića, ali Crna Gora koja razara svoje institucije koje obavljaju takav posao, lak je Vučićev plijen. Upravo zato trenutni tehnički premijer snosi jednaku odgovornost za ovakav odnos prema Crnoj Gori, kao i agresivni Vučićev režim u Beogradu.

Đenero: Imperijalizam sirotinje izmiče pogledu iz Brisela i Vašingtona Foto: UGC
Antena MIzvor

Miješanje Srbije u unutrašnje stvari Crne Gore izostalo je i u ovogodišnjem izvještaju Evropske komisije, ali, kao po pravilu, tu temu zaobilaze u izjavama zvaničnici SAD i EU.

Upitan da prokomentariše zašto Gabrijel Eskobar, Kristofer Hil i EU zvaničnici izbjegavaju da se bave temom miješanja Srbije u unutrašnje poslove kako naše države, tako i država okruženja, prije svih BiH, poznati politikolog i politički analitičar Davor Đenero kaže za Antenu M da je to problem koji proizilazi iz mehanizma Brisela da rješava jedan po jedan izazov, pa vjeruje i da će na ovaj doći red.

"Cinici kažu da kad javne politike kreiraju ljudi ograničenih kapaciteta, događa se da ne mogu istovremeno misliti na nekoliko stvari. Oni koji su skloni „političkoj korektnosti” reći će da je evropska, a pogotovo, američka politika pragmatična i da rješava problem po problem.

A i SAD i EU su trenutno fokusirane na to da odvoje službeni Beograd od Moskve. Kao i svi priprosti ljudi, Aleksandar Vučić ne vidi da popuštanje i zanemarivanje činjenice da on stalno gura prste u oči euroatlantskim saveznicima mogu ići do jednog trena, a da nakon toga dolazi do obrata. To se dogodilo Miloševiću, kojem se godinama „gledalo kroz prste” na „nepodopštine” prema svim susjedima, tako dugo dok nije prešao „crvene linije”, prvi put s genocidom što su ga snage pod njegovom kontrolom sprovele u Srebrenici i pripremale ga u Bihaću, a drugi put kad su trupe pod njegovom direktnom kontrolom pokrenule akciju genocida prema kosovskim Albancima", podsjeća Đenero.

Patogeni projekat "Otvoreni Balkan" američka i evropska politika doživljavaju korisnom idejom

Sagovornik Antene M ocjenjuje da ni "patogeni projekat" Otvoreni Balkan nije dobio dovoljno pažnje zapadnih diplomata.

"Iako je posve jasno da su Vučić i njegovi trabanti, po uzoru na Putina, oblikovali ideologiju „Srpskog sveta”, koja otvoreno nastoji podčiniti susjedne države, najprije Crnu Goru, nakon toga barem polovinu BiH, a onda bi vjerovatno došao na red i dio Hrvatske, to je uglavnom ostalo izvan fokusa zapadnih diplomata. Sjajna veleposlanica jedne ozbiljne, iako relativno male države, prije desetak godina je objašnjavala kako „Evropsku uniju zanima samo helikopterski pogled”, a ne i detalji.

Svi koji su pokušavali u Briselu riješiti neko složeno pitanje, zapinjali su upravo u trenutku kad su pokušali objasniti detalje. Iz Brisela je imperijalizam sirotinje, što ga zagovaraju kojekakvi Vučići, Vulini, i kako li se već zovu ti akteri, nešto što izmiče helikopterskom pogledu. Štoviše, najpatogeniji projekat tog mentaliteta, koncept „Otvorenog Balkana” u kom se taj Srpski svet ili koncept imperijalizma sirotinje prodaje iza kulise koja bi trebala naličiti na evropski koncept (iako se ne temelji niti na poštovanju granica, niti na vladavini prava, niti na ravnopravnoj, matričnoj saradnji zemalja članica), u dijelu američke i evropske politike doživljen je kao „korisna ideja”", objašnjava Đenero.

Crna Gora Dritana Abazovića lak je Vučićev plijen

Davor Đenero smatra da nipodaštavajući potezi Beograda prema Podgorici nijesu zasluga isključivo Beograda, već i posljedica pasivnog djelovanja Podgorice.

"Kad je riječ o otvoreno imperijalističkom, potcjenjivačkom stavu Beograda prema Podgorici, do neke je mjere odgovorna i Podgorica. Crna Gora je dopustila prevladavajući uticaj Beograda u svom medijskom reljefu, a dio političke arene sistemski podupire i priželjkuje imperijalne ambicije Beograda, na isti način kao što se dio političke arene u Srbiji veseli imperijalnom odnosu Rusije prema Srbiji.

Jedina brana Crne Gore pred ovakvim odnosom Beograda je jačanje državnih institucija, podsticanje konstitucionalizma, konstitucionalnog patriotizma, afirmacija evropskih vrijednosti vladavine prava, ravnopravnosti, kombinovana sa konstitucionalističkim suverenizmom.

Crna Gora u protekle dvije godine snosi i odgovornost zbog zapostavljanja pristupnog procesa i reformi, pa je i to do neke mjere smanjilo značenje Podgorice u očima EU i SAD. Crna Gora koja locira ruske špijune, lišava ih slobode ili progoni iz zemlje, država je koja će se lako odbraniti od ovakvih imperijalnih ambicija materijalne i moralne sirotinje oko Aleksandra Vučića. Ali Crna Gora koja razara svoje institucije koje obavljaju takav posao, lak je Vučićev plijen. Upravo zato trenutni tehnički premijer snosi jednaku odgovornost za ovakav odnos prema Crnoj Gori, kao i agresivni Vučićev režim u Beogradu", zaključio je u analizi za Antenu M uticajni analitičar Davor Đenero.

Portal Analitika