"Ono što javnost još uvijek do kraja ne zna su odnosi između potencijalnih koalicionih partnera. Jasno je da gospodin Spajić nije dobio mandat na osnovu potpisa podrške potencijalnih partnera već na osnovu uvjerenja da većina postoji. Vidjećemo hoće li Vlada biti sastavljena na ovaj način kako je najavljeno prije svega oslanjanjem na nacionalne manjine i ostajanjem u onim krugovima stranaka koje makat deklarativno podržavaju pristupanje Crne Gore EU. Znamo da je pregovarano sa onim strankama članicama nekadašnjeg DF-a koje podržavaju afirmaciju velikosrpskih interesa u Crnoj Gori. Mi nemamo još uvijek garanciju da neće biti formirana takva Vlada uprkos tome što je od evroatlanskih partnera dato do znanja da bi to značilo ozbiljnu krizu u odnosima izmedju Crne Gore i evroatlanskih partnera" kazao je Đenero i dodao da ne postoji mehanizam koji može spriječiti Spajića da pozove u Vladu svoje partnere iz 2020. i da jeto za Crnu Goru vrlo rizična situacija .
Svima je jasno da uvođenje tih partnera u vlast znači izolaciju Crne Gore, kaže Đenero.
"Već se dogodilo zamrzavanje EU fondova zbog rada premijera u tehničkom mandatu gospodina Abazovića, a to se sve može još snažnije zaoštriti u narednom periodu" ističe on.
Komentarišući stav SD-a o Spajiću kao mandataru, sagovornik televizije7 kaže pitanje je da li su podržali Spajića za mandatara ili da se ne protive da on bude mandatar jer ističe da je dio parlamentarne političke kulture da stranka koja dobije najviše glasova prva dobija šansu da sastavi Vladu i tome se, kaže,niko ne bi trebalo protiviti.
Komentarišući izjavu čelnika URE Dritana Abazovića da će njegova partija biti dio 45 Vlade, Đenero napominje da on obavlja dugo ulogu premijera uprkos izrazito niskom političkom potencijalu.
"Sada kada je sveden na irelevantnu poziciju u parlamentu teško je očekivati da će se gospodin Abazović ponašati u skladu sa njegovom pravom snagom", kazao je Đenero.
Hrvatski politički analitičar Davor Đenero ne vjeruje da neko drugi može formirati Vladu u ovom momentu, izuzev lidera PES-a gospodina Spajića.
Važno je, kaže, da se ne dobije protivevropska Vlada, te da se crnogorska prosuverenistička struja održi izvan administracije buduće vlasti, jer će se, prema riječima Đenera, buduća Vlada sigurno suočiti sa konsekvencama populističke politike gospode iz PES-a.
"Oni treba da se pripreme za izborni ciklus koji sigurno neće biti redovni i za preuzimanje političke odgovornosti za ispravljanje propuštenog, kako u smislu EU integracija i ekonomije i smislu povratka ugleda koji je Crna Gora ranije imala unutar Euroatlanskog bloka", kaže Đenero.
Koliko će trajati Vlada, Đenero smatra da će to zavisiti od odnosa u Parlamentu, te dodaje da je važno da manjinske partije budu dio Vlade jer su one, prema njegovim riječima kontrolni mehanizam da Crna Gora ne sklizne sa puta EU integracija.
Komentarišući stav lidera HGI-a Adrijana Vuksanovića, Đenero kaže da je on za Crnu Goru važan zato što štiti dva temeljna principa.
“A to su zaštita nacionalnih interesai lojalnost Crnoj Gori" kazao je i dodao da zastupa sve one vrijednosti koje su temelj relevantnih crnogorskih suverenista, te da je on ugodno iznenađenje crnogorske političke scene.
On je kazao da je Ministrarstvo vanjskih poslova Hrvatske u toku vladavine DPS-a imalo blaži stav prema otvorenim pitanjima sa Crnom Gorom dok sada čujemo dosta oštrije reakcije hrvatske administracije. Razlog tome smatra Đjenero može biti i odnos prema predstavnicima manjinskih zajednica u zemlji.
"Zanimljivo je da se pitanje školskog broda Jadran koje je otvoreno godinama donedavno nije toliko isticalo. Upravo administracija Mila Đukanovića je nudila zajedničko korištenje, saradnju i sve je to u Hrvatskoj imalo određene simpatije, sada imamo drugačiju scenu, jedan drzak, bahat odnos kako administracije gospodina Abazovića, tako i od strane antisuverenističkih političkih opcija koje bi najradije brod "Jadran" i vojne kapacitete u Boki kontribuirali Vučićevom režimu" kaže Đenero.
On dodaje da je postojao odličan sporazum o sprečavanju sukoba na granici dviju zemalja ali da je on uništen za vrijeme Krivokapićeve Vlade dodajući da je to izgledalo kao da je nekome želja da podstakne anatagonizam između Crne Gore i Hrvatske.