Reakcija Ambasade SAD-a u Crnoj Gori morala je biti oštirija, ocjenjuje Đenero.
“Izjava Američke ambasade je dobra i ide u pravom smjeru. Ne bi bilo loše da je puno oštrija i puno eksplicitnija nego što jeste, ali važno je da i evropski i evroatlanski partneri jasno daju Crnoj Gori do znanja da ako se njezin mandatar odluči za sastavljanje većine koja će biti antievropska i antiatlantistička, Crna Gora ne može očekivati nikakav napredak u procesu evropske integracije, niti na zadržavanje čak i ovakvog narušenog statusa članstva u NATO savezu kakvog ima nakon avgusta 2020. godine”, kazao je Đenero.
Đenero podsjeća da je upozorio da se u Crnoj Gori može očekivati svašta od onog trenutka kada je Milojko Spajić dobio mandat za sastav 44. vlade.
“Dobio ga je u uvjetima kada se činilo da ipak neće pokušavati graditi koaliciju sa strankama bivšeg Demokratskog fronta, sa proruskim i prosrpskim političkim strankama. Međutim, njega kao mandatara to očekivanje i ta najava ne obvezuju. Upravo zato on danas razgovara sa gospodom Kneževićem i Mandićem i očito je to njegov prioritet”, ističe Đenero.
Jasno je da većina manjinskih stranaka neće biti dio vlade koju bi tvorili pokret Evropa sad i DF, smatra Đenero. Zaključuje da bi stvaranje velikosrpske vlade na čelu sa Spajićem bio veliki sigurnosni rizik za Crnu Goru i da bi to značilo ostvarivanje interesa režima u Beogradu.