Đenero je u emisiji “Znam da znaš” Gradske RTV naglasio da postoje dvije problematične stavke, koje su izuzetno opasne za Crnu Goru, i upozorava da koaliranje sa partijama bivšeg DF-a Crnoj Gori može nanijeti nemjerljivu štetu u procesu pristupanja Evropskoj uniji.
“Rijetko koji dokument je u tolikoj mjeri razočaravajući kao ekspoze mandata Spajića”, ocijenio je Đenero.
Dvije stavke koje su izrazito problematične su, objašnjava, nastavak blokade plinovoda TAP u sektoru energitike čime Bosna i Hercegovina i dalje ostaje pod uticajem Rusije, te, u dijelu članstva Crne Gore u NATO-u, izostavljanje podatka da je nekadašnji prvi čovjek ANB otkrio tajne bezbjednosne podatke.
“Kada se jednostavno najproblematičniji dio u djelovanju Crne Gore kao članice NATO saveza jednostavno ne spominje u kontekstu NATO saveza, onda imamo signal da ste u ozbiljnim problemima i da ne postoji nikakva nakana, namjera ni želja da se stvari urede i da Crna Gora u pravom smislu ponovo postane u punom formatu članica NATO saveza. Mislim da je to izrazito opasno za Crnu Goru”, ističe Đenero.
Ekspoze se na pravi način uklapa u sliku koja je, o novoj Vladi, već formirana, kaže Đenero. Mandatar Spajić, naglašava, neće kreirati javne politike.
“Imamo i podjelu plijena između koalicijskih partnera, koji vam jasno kaže da nije tačno da je Pokret Evropa sad ključna stranka administracije, nego da je to bivši DF, koji se sad zove Za budućnost Crne Gore, jer njima pripada 40% mjesta u administraciji, a namijenjena su im i četiri ministarska mjesta i potpredsjedničko mjesto u Vladi. Dakle, mi ovim formiranjem Vlade, dobijamo Vladu Demokratskog fronta sa mlađim partnerima”, kazao je Đenero.
Koalicija sa partijama bivšeg DF-a, za koje su sa Zapada u kontinuitetu poručivali da ne mogu biti njihovi partneri, dovešće Crnu Goru do statusa koji danas ima Srbija u procesu pridruživanja Evropskoj uniji, ocjenjuje Đenero.
“Retorika koju koristi, manje Spajić, a puno više Milatović, silno liči na retoriku Aleksandra Vučića. U toj retorici imamo permanentno prepoznatljiv svojevrsan podsmjeh prema akterima koji govore u ime evroatlantskih i evropskih vrijednosti. S druge strane, evidentan strah od onoga kog doživljavaju kao glavnog autoriteta. Dakle, od Aleksandra Vučića i njegove vlasti u Beogradu”, zaključuje Đenero.