Naravno da je teško voditi vanjsku politiku, kad nasljeđujete sistem koji je godinu i nešto sistemski devastiran i uništavan. Međutim, prostor za ofanzivu postoji, a hoće li je stvarno biti ne zavisi samo od resora vanjskih poslova. Važno je hoće li cjelokupna Vladina politika jačati povjerenje evropskih i evroatlantskih partnera ili neće - kaže u razgovoru za Pobjedu hrvatski analitičar Davor Đenero.
Ističe da dobra profesionalna struktura diplomata na nižoj razini, dobri otpravnici poslova, u kratkom razdoblju, mogu odraditi važan i koristan posao, ako „prodaju dobar proizvod“.
POBJEDA: Izabrana je nova Vlada Crne Gore. Da li će moći da povrati poljuljano povjerenje evropskih partnera i stabilizuje političke prilike?
ĐENERO:Unutar EU i NATO pitanje povjerenja ključno je političko pitanje, pogotovo u uslovima kakvi su nastali nakon agresije Rusije na Ukrajinu i povratka u svojevrsne bipolarne, hladnoratovske ili hibridno-ratovske odnose. Izrazito je važno da je Crna Gora dobila administraciju koja jasno definiše evropske integracije i evroatlantizam kao svoje ciljeve. Svaki potez buduće vlade zemlje članice EU i NATO pažljivo će mjeriti, kontrolisaće se je li taj evropeizam i evroatlantizam realna politika ili tek retorika. Od toga zavisi kako brzo će se prevladati blokada napretka Crne Gore u institucionalnom dijalogu s EU i kako će brzo Crna Gora ponovno unutar NATO saveza biti tretirana kao članica koja zavrijeđuje povjerenje.
Veliki problem Crne Gore u razdoblju mandata vlade Zdravka Krivokapića bio je izostanak bilo kakvih pretpristupnih reformi, pa je zato Crna Gora u prethodnom razdoblju dobila dosad uvjerljivo najslabiji izvještaj o napretku. Za sada je promijenjena generalna percepcija, ali za promjenu ocjena biće potrebno vidjeti da Vlada doista sprovodi politike za koje se deklarativno zalaže.
POBJEDA: Ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić najavio je već od naredne sedmice diplomatsku ofanzivu. Kako možete voditi vanjsku politiku bez ambasadora na ključnim svjetskim adresama? O kakvoj se ofanzivi radi?
ĐENERO:Naravno da je teško voditi vanjsku politiku, kad nasljeđujete sistem koji je godinu i nešto sistemski devastiran i uništavan. Međutim, prostor za ofanzivu postoji, a hoće li je doista biti ne zavisi samo od resora vanjskih poslova. Važno je hoće li cjelokupna Vladina politika jačati povjerenje evropskih i evroatlantskih partnera ili neće. Naravno da to što Crna Gora trenutno nema ambasadore u važnim zemljama predstavlja problem, ali je i to bolje nego da ima kontaminiranu diplomatsku mrežu, koja bi opstruirala Vladine politike i iz koje bi se nekontrolisano, na stranu protivnika suvereniteta Crne Gore i njenog evropskog i evroatlantskog usmjerenja, odlijevale informacije. Dobra profesionalna struktura diplomata na nižoj razini, dobri otpravnici poslova, u kratkom razdoblju mogu odraditi važan i koristan posao, ako „prodaju dobar proizvod“, ako Vlada u Podgorici bude kredibilna i posvećena evropskoj integraciji i zajedničkim politikama sigurnosti unutar NATO saveza.
Kao mala država, Crna Gora mora jasno definisati svoje vanjskopolitičke prioritete, baviti se prije svega svojom ulogom u ujedinjenoj Evropi i regiji u kojoj se nastoji uspostaviti politička i sigurnosna stabilnost. To očito u Vladi razumiju, pa najavljena ofanziva nije neutemeljena. Crna Gora može u novim uslovima brže napredovati prema članstvu u EU.
POBJEDA: Agenciju za nacionalnu bezbjednost, sektore odbrane i diplomatije preuzeli su prozapadni kadrovi. Da li je ovo dovoljna brana od malignih ruskih uticaja?
ĐENERO:U najgorim uslovima kad su sistemom u Crnoj Gori upravljali oni kojima nije bio na srcu crnogorski suverenitet i državnost i kad je vlast direktno radila u korist patogenog ruskog interesa, sistem nacionalne sigurnosti je pokazao vitalnost. Po svemu sudeći, ta je vitalnost sigurnosnog sistema omogućila relativno mirnu tranziciju izvršne vlasti. Crna Gora je dobila u prethodnom razdoblju upozorenje međunarodnih prijatelja, poput američkog izaslanika Gabriela Eskobara, da je za nju veliki rizik gubitak povjerenja međunarodnih partnera u njen sistem nacionalne sigurnosti i lojalnost kao članice NATO. Važno je da je jedan od prvih koraka nove vlade bio stvaranje takve upravljačke strukture u sistemu nacionalne sigurnosti, koji će zaštititi profesionalce u sistemu i koji će osigurati usklađenost djelovanja sistema sa sistemima nacionalne sigurnosti članica NATO i EU.
Ruska prijetnja, naravno, ostaje, a ni prijetnje koje Crnoj Gori dolaze iz jedne susjedne države, neće nestati preko noći, iako će te prijetnje slabiti, kako slabi dominacija Rusije nad sistemom nacionalne sigurnosti susjedne države.