Politika

Politički analitičar o situaciju u našoj zemlji i na Zapadnom Balkanu

Đenero: Vlada ne funkcioniše, Crna Gora nije prioritet SAD

Vlada premijera Zdravka Krivokapića ne funkcioniše, a Crna Gora trenutno nije prioritet Amerike, ocijenio je politički analitičar Davor Đenero, u emisiji “Znam da znaš” Gradske radio televizije.

Đenero: Vlada ne funkcioniše, Crna Gora nije prioritet SAD Foto: Foto: N1
Gradski portalIzvor

Komentarišući nedavnu posjetu specijalnog izaslanika predsjednika SAD za Zapadni Balkan, Gabrijela Eskobara, kaže da se tu ništa neobično nije dogodilo.

“U Crnoj Gori je trenutno prilično konfuzno stanje. Vlada premijera Krivokapića ne funkcioniše, u parlamentarnoj proceduri je kada će cijela priča doći u pitanje. Crna Gora trenutno nije prioritet Amerike”, navodi Gjenero.

Odgovorni Krivokapić, Abazović i Vukšić

Napominje da je Eskobar upozorio da evroatlantizam postaje uslov i za evropsku integraciju, kao i da je Crna Gora u posljednjih godinu napravila veliki korak unazad i da se sve više gleda kao nepouzdana saveznica koja ne ispunjava obaveze iz članstva u NATO-u.

“Taj trend traje od formiranja ove Vlade, a krivica je, prije svega, na premijeru i njegovom zamjeniku koji se bavi bezbjednosnom politikom, a onda i osobi koja upravlja sigurnosnim službama i koja je dovela u pitanje, informacijama koje su davane parlamentarnim zastupnicima, sigurnost najboljih operativaca crnogorskih bezbjednosnih službi“, ukazuje Đenero.

To je, navodi, suprotno NATO standardima i u zemlji koja poštuje procedure se ne smije događati.

Ocijenio je i da Demokratski front ne pokušava stvoriti lažnu sliku o sebi, te da nije akter sa kojim se može razgovarati.

Balkan stabilan ako se zaustavi destrukcija iz Beograda

Komentarišući posjetu Eskobara Bosni i Hercegovini, navodi da je na djelu “ispipavanje terena” i da će se pravi potezi tek vidjeti.

“U onim krugovima u BiH koji su intenzivno radili na destrukciji te države nastala je zabrinutost. U Beogradu traže izlaz, popuštanje i izbjegavanje potpunog raščišćavanja situacije”, naveo je Đenero.

Kaže da Miloradu Dodiku niko ne može vjerovati i da se oblikuju strategije ograničavanja rizika koji on izaziva.

“Ako se zaustave destruktivni udari iz Beograda, od režima Aleksandra Vučića i njegovih sljedbenika u susjednim državama, na Balkanu možemo obnoviti stanje relativne stabilnosti. Očito da evroatlantskoj strani ističe strpljenje i sve više se govori o definisanju onog prostora koji spada u evroatlantsku zonu interesa”, navodi Gjenero.

Smatra da prijetnja sankcijama mora uticati na svakog aktera “koji ima crtu racionalnog razmišljanja”.

“Eskobar je, razgovorima sa opozicionim liderima, doveo u pitanje Dodikov kapacitet za jedinstvenu politiku disolucije središnje države u BiH. Dodik nema onaj tip moći unutar RS, koji je imao prije nekoliko sedmica”, ističe Gjenero.

Americi Dodik trenutno nije prvi cilj

Dodaje da američkoj strategiji Dodik trenutno nije prvi cilj.

“Američka ideja je da se najprije riješe odnosi Hrvata i Bošnjaka u Federaciji i da se ona čvrsto konsoliduje. To će se napraviti kompromisom oko izbornog zakonodavstva koji je već na stolu, onda će doći na red vrlo snažan pritisak SAD”, kazao je Gjenero.

Navodi da je predsjednik Hrvatske Zoran Milanović, koji opstruira proces oko izbornog zakonodavstva, fasciniran nacionalističkim populizmom.

“U svemu tome se vidi i interes Rusije – izazivanje haosa i nestabilnosti, kako bi destabilizovali EU i SAD-u i atlantskom savezništvu otežali posao konsolidacije ruba Evrope”, rekao je Gjenero.

Euroatlantske strukture ne doživljavaju Srbiju kao saveznika

Govoreći o pismu američkih kongresmena upućenom predsjedniku Bajdenu, u kome se traže sankcije Vučiću, kaže da su to sankcije prema cijelom krugu ljudi.

“Činilo se da Vučić nije razumio poruku, groteskno je njegovo najavljivanje da će naći alternativnu grupu kongresmena koja će pisati afirmativno o njegovom režimu. Uspio je izlobirati da Srbija bude pozvana u magareću klupu Samita za demokratiju, čime se prolongira činjenica da evroatlantske strukture Srbiju ne doživljavaju kao savezničku državu”, ocjenjuje Đenero.

Govoreći o podršci Eskobara regionalnoj inicijativi Otvoreni Balkan, kaže da je riječ o inicijativi koja kopira proces EU integracije i stvara alternativnu mini Uniju na Balkanu, ali da je zapravo vrlo opasna.

“Jasno je definisana imperijalna pozicija Srbije koja učesnike u procesu nastoji dovesti u inferiorni položaj, ojačati dominaciju svoje privrede i zaštititi njen ekskluzivni položaj, unutar nastajuće integracije. Paralelni su neprestani pritisci nepriznavanja suvereniteta država na ovom prostoru”, zaključio je Đenero.

Portal Analitika