Iako je prošlo deset mjeseci od kada je usaglašen Ugovor o poravnanju između vlasnika KAP-a, Centralnoevropske aluminijumske kompanije (CEAC) i crnogorske Vlade, taj značajni dokument još nije stupio na snagu.
Za odugovlačenje stupanja na snagu Ugovora o poravnanju, krivicu snosi ruska strana jer još nijesu, uprkos najavama, potpisali ugovor o reprogramu dugova sa povjeriocima koji čine 17-člani konzorcijum banaka.
Podsjetimo, Ugovor o poravnanju, Vlada je usvojila 19. oktobra 2009. godine. Država se u međuvremenu obavezala da izda garancije na kreditno zaduženje KAP–a u visini od 135 miliona eura, kako bi se tim novcem izvršila optimizacija poslovanja fabrike i troškovi poslovanja sveli na realan nivo. To je i urađeno a Rusi su se - kao uslov za stupanje na svaku Ugovora - obavezali da će reprogramirati dugove KAP-a.
Prema podacima dostupnim Portalu Analitika, KAP duguje makar 250 miliona eura, što znači da se nalazi u izuzetno teškoj ekonomskoj situaciji i sasvim je izvjesno da prethodne dvije godine i ne bi mogao da održava proizvodnju bez direktne logistike Vlade.
Ruska neodgovornost: Da se radi o klasičnoj neodgovornosti ruskog vlasnika, svjedoči podatak da je vlasnik CEAC-a, ruski oligarh Oleg Deripaska, tokom prošle godine reprogramirao dugove svojih kompanija u vrijednosti od makar sedam milijardi eura.
Od čitavog Deripaskinog poslovne imperije - jedino nijesu reprogramirani dugovi podgoričkog Kombinata aluminijuma!
I ne samo to: Deripaska je ponovo pokrenuo milionsku prozvodnju glinice na Novoj Gvineji, dok još, uprkos najavama, nema ozbiljnih planova da se pokrene proizvodnja glinice u KAP-u. Potpuno nova, 51 metar visoka, peć za kalcinisanje glinice vrijedna sedam miliona eura - koji su u Podgorici Rusi instalisali još 2007.godine - nije proizvela ni kilogram sirovine za proizvodnju aluminijuma.
Šta predviđa Ugovor o poravnanju: Ugovorom o poravnanju predviđeno je da Vlada postane vlasnik 50 odsto akcija koje CEAC ima u KAP-u ( preciznije: Vlada će u vlasništvu imati - 29,365% akcija KAP-a). Osim toga, država se obavezala da dijelom subvencionira električnu energiju u razlici između cijene na tržištu i cijene koju utvrdi Regulatorna agencija za energetiku, što sada na godišnjem nivou predstavlja pozmašni iznos - oko 15 miliona eura. Stupanjem na snagu ovog ugovora, prestaće da važi ugovor o privatizaciji iz 2005. godine.
Vlada je ove godine izdala KAP-u garanciju za kredit Dojče banke u iznosu od 22 miliona eura. Zajam je odobren na pet godina, dospijeva za plaćanje dvije godine nakon povlačenja sredstava, a otplatićivaće se u 7 polugodišnjih rata. Polovina kredita će biti usmjerena u investicije, u cilju povećanja proizvodnje. Preostali dio biće upotrijebljen za izmirivanje obaveza milionskih dugova KAP-a prema Elektroprivredi...
Ugovor o poravnanju predviđa i imenovanje Vladinog predstavnika u bordu direktora KAP-a. Osim uobičajenih, zakonom definisanih prava, predstavnik Vlade će imati pravo veta na ključne poslovne odluke, koje su precizirane odgovarajućim ugovorom između akcionara koji je usvojila Vlada - Ugovor između akcionara KAP-a.
Vlada ima ozbiljne planove sa KAP-om: U Vladi ne kriju da imaju ozbiljne planove u vezi KAP-a. Crnogorski premijer Đukanović nedavno je naglasio da je podgorička fabrika aluminijuma značajna za dugoročnu ekonomsku stabilnost crnogorskog ekonomskog sistema.

Zbog toga Vlada mora - kada konačno stupi na snagu Ugovor o poravnanju - da postavi pitanje dugoročnog snadbijevanja KAP-a strujom i ponovo pokretanje proizvodnje u Glinici i fabrikama prerade. Sa ruskim ili nekim drugim partnerom.
Predrag ZEČEVIĆ