Svijet

Desetak autobusa sa ukrajinskim vojnicima napustilo Azovstal

Desetak autobusa sa ukrajinskim vojnicima koji su se skrivali u Azovstal čeličani napustilo je fabriku, rekao je jedan svjedok za Rojters.

Desetak autobusa sa ukrajinskim vojnicima napustilo Azovstal Foto: Reuters
RSEIzvor

Nije poznato koliko se vojnika nalazilo u autobusima koji su krenuli iz Marijupolja naveče 16. maja. Takođe je nejasno jesu vojnici u autobusu bili među 40 ranjenih boraca za koje su ukrajinski vojnici rekli da su bili ispod Azovstala. Ranije je rečeno da je u Azovstalu ostalo oko 600 vojnika.

Dok su ruske snage gađale Marijupolj gotovo dva mjeseca, pojedini civili i ukrajinski borci potražili su utočište u pogonima Azovstala - ogromnoj fabrici iz sovjetskog doba koja je napravljena sa labirintom bunkera i tunela kako bi izdržala napad.

Ukrajinska jedinica koja se nalazila ispod čeličane u razorenom Marijupolju ranije u ponedjeljak je saopštila kako njen garnizon ispunjava naređenja za spašavanjem života vojnika, što je, kako navodi Rojters, očiti pokazatelj da se opsada bliži kraju.

Borbe oko Azovstala u razrušenom Marijupolju simbolizovale su ukrajinski otpor u ruskoj invaziji. Većina civila koji su potražili sklonište u ogromnoj fabrici iz sovjetskog doba evakuisani su ranije ovog mjeseca.

''Kako bi spasili živote, cijeli garnizon Marijupolja sprovodi odobrenu odluku Vrhovnog vojnog zapovjedništva i nada se podršci ukrajinskog naroda'' objavili su iz Azov puka na društvenim mrežama.

U videu objavljenom uz post jedan od viših zapovjednika Denis Prokopenko rekao je da je glavno shvatiti sve rizike.

''Da li postoji plan B, da li ste predani tom planu koji mora omogućiti ispunjavanje dodjeljenih zadataka i sačuvati živote i zdravlje osoblja?. Radi se o najvećem nivou nadzora nad vojskom. Tim više kada vašu odluku potvrdi najviše vojno zapovjedništvo'' naveo je Prokopenko.

Video je objavljen samo nekoliko sati nakon što je Rusija saopštila da su pristali na evakuaciju ranjenih ukrajinskih vojnika u medicinsku ustanovu u grad Novoazovsk koji se nalazi pod ruskom kontrolom.

Ukrajina procjenjuje da je na desetine hiljada civila poginulo u Marijupolju tokom višemjesečne opsade ruskih snaa koje su uništile luku na Azovskom moru. Prije rata Marijupolj je imao oko 400.000 stanovnika.

Posljednji branioci grada, uključujući mnoge koji su ranjeni, sedmicama se nalaze unutar bunkera ispod Azovstala, jedne od najvećih čeličana u Evropi. Oni su u aprilu odbili ponudu Rusije da se predaju.

Marijupolj, luka na Azovskom moru, pretrpjela je najrazornije borbe u ratu u Ukrajini. Osvajanje Marijupolja bi dalo Moskvi poveznicu između poluostrva Krima, kojeg je Rusija nelegalno anektirala 2014. godine i regija u istočnoj Ukrajini koje vode separatisti koje podržava Rusija.

Kijev kaže kako je vjerovatno na desetine hiljada ljudi ubijeno u Marijupolju od početka ruske invazije 24. februara.

Portal Analitika