Kazao je da, zahvaljujući odanom i profesionalnom radu zaposlenih u Institutu, stanovništvo naše zemlje nema problema sa mnogim bolestima.
- Enormnim radnim angažmanom zaposlenih u Institu za javno zdravlje, u kreiranju programa prevencije i njihovom sprovođenju, od 1964. godine u našoj zemlji nema obolijevanja od endemskog tifusa, pjegavca, trahoma i malarije, a posljednji slučaj dječje paralize registrovan je 1973.godine. Od 1977. godine nemamo difterije, a posljednjih godina pojedine bolesti, kao što su male boginje, crvenka ili veliki kašalj, registruju se pojedinačno ili ih čak nema – kazao je Mugoša.
On dodaje kako novo vrijeme donosi nove izazove, pa Institutu i cijeloj zajednici ostaje svakodnevna borba protiv bolesti od kojih najviše obolijeva i umire stanovništvo Crne Gore. Predstoji, kaže on, borba sa lošim navikama kao što su pušenje, alkoholizam, uzimanje nezdrave hrane, smanjena fizička aktivnst, stres.
Prema njegovim riječima, Institut je tokom devet decenija temeljno radio na formiranju kadra.
- Na mukotrpnom humanitarnom putu od Stalne bakteriološke stanice i Higijenskog zavoda na Cetinju do današnjeg Instituta za javno zdravlje ustanova je stalno kadrovski rasla i razvijala se pa je, uprkos neadekvantnim uslovima, rad epidemiološke, mikrobiološke, socijalno – medicinske, higijenske, sanitarno – hemijske, zdravstveno-vaspitne i službe za naučna istraživanja, sve vrijeme bio u službi naroda. Država prepoznaje značaj koji ima nacionalni institut, a svjesna je da prethodnih 30 godina nije bilo adekvatnih ulaganja. Zato u saradnji sa rukovodstvom, ulaže velike napore da se obezbijede adekvatni prostorni, tehnički i kadrovski potencijali. Izgrađuje se i razvija novi moderni institut, koji je prije dvije godine useljen u novi, namjenski prostor – podsjeća dr Mugoša.
On dodaje kako je Institut za javno zdravlje danas moderna zdravstvena ustanova, po uzoru na slične u Evropi. Zapošljava 199 radnika, od čega 34 specijalista raznih grana preventivne medicine, 10 ljekara na specijalizaciji, sedam ljekara čeka specijalizaciju , 22 radnika sa visokom spremom, 12 sa višom medicinskom spremom, 84 sa srednjom spremom i 30 nemedicinskih radnika.
- Može se reći da je Institut kompletiran 95 odsto, kad su prostor i oprema u pitanju. Kad je u pitanju, kadar stvar je nešto drugačija. Kao što je poznato, mnogo je teže dobiti stručni kadar nego sagraditi i opremiti ustanovu. Tek kada mladi stručnjaci, koji se sada nalaze na specijalističkim, magistarskim i doktorskim studijama, završe školovanje za tri do četiri godine i pridruže se postojećem kadru, moći ćemo da govorimo o potpuno zaokruženom Institutu, u smislu prostora, opreme i kadra – ističe dr Mugoša.
Povodom jubileja, 90 godina od osnivanja, u Institutu za javno zdravlje, u petak, 25. maja, organizovaće se prigodna svečanost. Takođe, biće potpisan memorandum o razumijevanju između Istituto Superiore di Sanità iz Rima i crnogorskog Instituta. U ime italijanskog instituta, memorandum će potpisati predsjednik te zdravstvene ustanove Enrico Garaci.