Silvio Berluskoni „preživjeo“ je možda najtežu političku krizu u svojoj karijeri. Na jučerašnjem glasanju o nepovjerenju njegovoj vladi, pokrenutom na zahtjev opozicije, Berluskonija je podržalo 314 poslanika, a 311 je bilo protiv premijera Italije. Tokom glasanja o političkoj budućnosti Silvija Berluskonija, italijanski parlament nakratko je postao pozornica fizičkog obračuna narodnih predstavnika.

Politički protivnici još prije glasanja optužili su Berluskonija da je „kupio“ glasove: „Poslanicima je ponudio ili novac ili im je obećao da će na idućim izborima dobiti sigurno mjesto na stranačkim listama“, tvrdi Laura Garavini iz Demokratske stranke.
Na te optužbe, Berluskoni je reagovao u svom stilu: „Premijeri mogu da se smjenjuju, a (poslanička) većina razbija, ali se mora dokazati da je moguće nominovanje nekog drugog premijera i da postoji neka druga većina!“
I Senat podržao Berluskonija: Prije glasanja u Predstavničkom domu, i Senat je, ali na zahtjev Berluskonija, glasao o povjerenju njegovom kabinetu. Vladu su podržala 162 senatora, 135 je bilo protiv, a 12 senatora nije bilo prisutno. Dok se u parlamentu glasalo o Berluskoniju, na rimskim ulicama došlo je do velikih sukoba policije i demonstranata, koji su zahtjevali povlačenje Berluskonija sa čela vlade.

Silvio Berluskoni je najkontroverznija osoba na evropskoj političkoj sceni. U građevinskoj i medijskoj branši zaradio je milijarde eura i postao najbogatiji Italijan. Kao političar, on je obilježio posljednjih 15 godina u Italiji. Silvio Berluskoni od svog prvog mandata na dužnosti italijanskog premijera praktično je bez prestanka na naslovnim stranama štampe.
Njegovu političku karijeru obilježili su brojni skandali, divlje zabave, sudski procesi i nikad dokazane veze sa mafijom. Mediji, kao i njegova bivša supruga, oštro su ga kritikovali zbog navodnih ljubavnih afera sa maloljetnicama. Sudski proces protiv Berluskonija zbog sumnje u korumpiranost bio je prekinut 2008, nakon što je njegova vlada predložila, a parlament podržao novi, sporni zakon o imunitetu.
Autor: dpa/rtr/afpd/S. Matić(DW)