U nedjelju 7. septembra grupa građana organizovala je, podsjećaju iz DFC-a, blokadu graničnog prelaza Crne Gore sa Albanijom Božaj s ciljem pružanja podrške Srbima na Kosovu.
Među okupljenima koji su nosili transparent „Kad se vojska na Kosovo vrati“ su, kako navode iz DFC-a, bili predstavnici vojnih veterana iz ratova 1991 – 2001. godine, pripadnici 7. bataljona vojne policije Vojske Jugoslavije i članovi pravoslavnog bratstva Zavjetnici Tvrdoš Nikšić.
"Ova aktivnost se može tumačiti kao nastavak kampanje iz avgusta 2023. godine kada su se desili sukobi na Kosovu, a u više gradova u Crnoj Gori, Srbiji , ali i Rusiji osvanuli grafiti sa tim sloganom. Ista matrica djelovanja uočena je i nakon oružanog napada na sjeveru Kosova u septembru 2023. godine kada je u određenim nacionalističkim krugovima u Crnoj Gori kreiran narativ da su napadači heroji i žrtve", navode iz DFC-a.
7.bataljon VP je, podsjećaju, formiran 1999. godine kao jedinica za specijalne namjene pri korpusu 2. Armije.
"Služila je tadašnjim vlastima u Beogradu, odnosno Miloševićevom režimu za hibridno djelovanje na teritoriji Crne Gore i izazivanje incidenata, provokacija i sukoba", navode iz DFC-a.
Grafit „Kad se vojska na Kosovo vrati“ u Nikšiću; Izvor: DFC
Zavjetnici Tvrdoš Nikšić je, navode iz DFC.a, organizacija koja zastupa antizapadne i proruske vrijednosti, sa vidljivim elementima religijskog i nacionalnog konzervativizma.
"Ta organizacija svoju misiju opisuje kao patriotsku i humanitarnu, dok djeluje sa ikonografijom karakterističnom za desničarske grupacije. Članovi ne skrivaju da su pobornici ideologije četničkog pokreta i da podržavaju rusku agresiju na Ukrajinu. Oni ne priznaju da se u Srebrenici desio genocid i da je Crna Gora suverena država", navode iz DFC-a.
Negiranje genocida u Srebrenici na protestu ispred RTCG u organizaciji pravoslavnih bratstava; Izvor:DFC
Skupovi podrške ruskoj agresiji na Ukrajinu; Izvor:DFC
DFC je, podsjećaju, ranije u svojim analizama ukazivao na propagandne kampanje i djelovanje ruskih i srpskih proksija tokom važnih društveno-političkih događaja.
"Osim zbivanja na crnogorskoj političkoj sceni i regionalna dešavanja često su okidač za aktiviranje i djelovanje krajnje desničarskih organizacija i pojedinaca. Na taj način u turbulentnom periodu za cijeli region Zapadnog Balkana, krajnje desničarske organizacije dodatno manipulišu i podgrijavaju atmosferu u cilju radikalizacije i moblizacije crnogorskih građana koji se izjašnjavaju kao Srbi", navode iz DFC-a.
Crna Gora u kontekstu regionalne bezbjednosti, predstavlja, poručuju, plodno tlo za hibridno djelovanje.
"Pasivnost institucija i donosioca odluka na djelovanja proksi aktera u Crnoj Gori ukazuju na to da se vlast u Crnoj Gori sistemski ne bave pitanjem stranog uticaja. Naprotiv, sa najviših adresa u državi je u proteklom periodu često ignorisan ili relativizovan problem stranog malignog uticaja", navode iz DFC-a.