Kako su naveli iz Centra to uopšte ne bi bilo posebno da ne obiluje senzacionalističkim naslovima i narativima usmjerenim ka široj publici, te da povećava zabrinutost zbog mogućnosti manipulisanja crnogorskom javnošću.
Ističu da je ovaj izvještaj zasnovan na analizi jednogodišnjeg monitoringa koji je sproveo Digitalni forenzički centar u periodu od 01. oktobra 2020. do 30. septembra 2021. godine. Fokus je, kako kažu, bio na srbijanskim medijma koji imaju visoku čitanost u Crnoj Gori
“Izvještaj nastoji da identifikuje primarne narative o Crnoj Gori koje su širili srbijanski mediji. Analiza obuhvata 15,825 članaka koji sadrže Crna Gora kao ključnu riječ i pruža uvid u narative i mjeru u kojoj su ih širili najčitaniji srbijanski portali u Crnoj Gori”, navedeno je u saopštenju.
Prema njihovim riječima, analiza je pokazala da su portali Alo, Espreso, Blic, Srbija danas, Kurir i Informer bili najčitaniji srbijanski mediji u Crnoj Gori tokom prethodnih 12 mjeseci i da su istovremeno “najčešće širili sadržaj upitnog kvaliteta”.
“Dnevno izvještavanje srbijanskih medija o Crnoj Gori ne bi uopšte bilo posebno da ne obiluje senzacionalističkim naslovima i narativima usmjerenim ka široj publici. Mjesečni medijski izvještaji pokazuju da su srbijanski mediji veoma čitani u Crnoj Gori što još više povećava zabrinutost zbog mogućnosti manipulisanja crnogorskom javnošću”, dodaje se u saopštenju.
Izvještaj objašnjava glavne narative koji su identifikovani kao dio istraživačkog projekta, napominju iz DFC-a, uz analizu domena kojima pripadaju, povezanost sa ključnim društvenim i političkim događajima, ključne riječi i način na koji je publika percipirala brojne narative.