Od zvaničnih adresa kojima smo se obratili, nijesmo uspjeli da dobijemo odgovor na pitanje šta se dešava sa razlikom od tri hiljade eura, kao i zašto država Harvoni lijek plaća više nego što joj to dozvoljava maksimalno utvrđena cijena.
U pisanom odgovoru našoj redakciji, zamjenica direktorice Instituta za ljekove i medicinska sredstva,Snežana Mugoša, objašnjava da su cijene regulisane na osnovu evropskih propisa.
„Institut za ljekove i medicinska sredstva utvrđuje maksimalne cijene ljekova u skladu sa evropskim propisima, a koje se primjenjuju kako na cijene ljekova na tržištu, tako i na cijene sa liste ljekova. Drugih nadležnosti u ovoj oblasti Institut nema. Pregovore sa proizvođačima, kao i odluke o stavljanju ljekova na listu, kao i eventualno određivanje izuzetaka u odnosu na maksimalne cijene, su u nadležnosti Ministarstva zdravlja, odnosno Fonda za zdravstveno osiguranje“, navela je Mugoša u odgovoru.
Nijesmo dobili odgovore ni od predstavnika Fonda za zdravstvo, kao ni od Ministarstva zdravlja. Ostali smo uskraćeni i za objašnjenje šta predstavlja zvjezdica kod cijene Harvoni lijeka. Izvori Gradske televizije kažu da to ostavlja prostor državi da, u pregovorima sa dobavljačem, cijenu tog lijeka snizi.
Na nedavno održanoj konferenciji Američke privredne komore, direktor Montefarma, Goran Marinović, ukazao je na značaj digitalizacije zdravstvenog sistema koja bi omogućila jasniji prikaz podataka o nabavci, kvalitetu i dostupnosti ljekova. Trenutni problem je, kako je naveo, ljudski faktor.
„Problem sa dosadašnjim digitalnim sistemom je što je mogućnost zloupotrebe velika. Mogu se mijenjati informacije, dorađivati, prerađivati, nestati. Međutim, kod blokchaina je situacija drugačija. Riječ je o kriptovanom sistemu gdje svi učesnici lanca mogu javno da vide informaciju“, rekao je Marinović.
Osim kod Harvoni, naš izvor neusklađenost vidi i kod akynzeo lijeka koji koriste onkološki pacijenti. Taj lijek država po pakovanju plaća 59 eura. Ipak, Slovenija, koja je trenutno jedna od tri referentne zemlje za utvrđivanje maksimalnih cijena ljekova u Crnoj Gori, akynzeo plaća 53 eura.
Kako je saopšteno početkom novembra na konferenciji Američke privredne komore, posljednja lista ljekova u državi izašla je krajem avgusta.
Aleksandar Sekulić iz Ministarstva zdravlja kazao je da računaju da će nova lista izaći do kraja ove godine, najdalje početkom naredne.
„I to je neki proces koji traje, i nakon toga i prije toga jedan od prioriteta jeste da širimo listu ljekova, da što više inovativnih ljekova i terapija uđe u naš zdravstveni sistem“, naveo je Sekulić.
Dok u Ministarstvu zdravlja planiraju novu listu ljekova, prethodna se nije ažurirala odavno. Naši izvori ukazuju da u posljednje tri godine za oko 800 ljekova cijene nijesu revidirane, iako je Vladinom uredbom predviđeno da se to radi najmanje dva puta godišnje.
Crnogorskoj javnosti, a ponajviše pacijentima, ostaje da čekaju sljedeću listu i najavljenu digitalizaciju koja bi podatke učinila vidljivijim.