Osobe s invaliditetom treba da se uključe u digitalni svijet, a institucije u tome da ih osnaže, jer digitalne vještine mogu otvoriti brojne prilike za zapošljavanje, samozapošljavanje i razvoj ličnih kompetencija, a sve u cilju veće konkurentnosti u profesionalnom okruženju.
To je poruka sa događaja povodom dodjele sertifikata učesnicima/ama koji/e su uspješno završili/e tri modula obuke u oblasti digitalnog marketinga, a koju su organizovali Udruženje mladih sa hendikepom (UMHCG) u saradnji s Opštinom Kotor i firmom MAMM DOO iz Nikšića.
Aleksandra Pavićević, koordinatorka Servisa za zapošljavanje UMHCG, kazala je da su tri modula obuka u oblasti digitalnog marketinga organizovana od 14. oktobra do 20. decembra 2024, ocjenjujući da takve obuke nisu samo prilika da se steknu nova znanja, već i način da se iskoriste mogućnosti koje internet i digitalni alati pružaju.
“U vašem slučaju, to ne znači samo unapređenje ličnih vještina, već i otvaranje novih vrata za profesionalni razvoj, nezavisnost i aktivno učešće na tržištu rada. Vrlo je važno da podstaknemo i pozovemo sve osobe s invaliditetom da se uključe u digitalni svijet, jer upravo digitalne vještine mogu otvoriti brojne prilike za zapošljavanje, samozapošljavanje i razvoj ličnih kompetencija”, sigurna je Pavićević.
Kroz sticanje novih vještina, osobe s invaliditetom, kako smatra, mogu prevazići fizičke i društvene barijere s kojima se suočavaju na tržištu rada, ostvariti veću nezavisnost i postati konkurentnije u profesionalnom okruženju.
“Kontinuiranim širenjem znanja i vještina, šaljemo poruku osobama s invaliditetom da je ključno raditi na sebi, stalno se usavršavati i proširivati vidike. Samo na taj način se mogu stvoriti mogućnosti za profesionalni razvoj i postizanje dugoročnog uspjeha”, rekla je Pavićević.
Institucije sistema je pozvala da sprovode adekvatne mjere i aktivnosti podrške u sticanju znanja, vještina i kvalifikacija osoba s invaliditetom, kao i za njihovu pripremu za radni proces.
“Neophodna je promjena svijesti, pa i same zakonske regulative koja će omogućiti stvaranje održivih i dugoročnih uslova za njihovo uključivanje na tržište rade. Šaljemo poruku intitucijama sistema i poslodavcima da i te kako možemo doprinijeti unapređenju postojećih sistema i poslovnih procesa, kao i pružiti inovativna rješenja, koja će poboljšati uslove rada za osobe s invaliditetom”, kazala je Pavićević.
Edukatorka u oblasti digitalnog marketinga i direktorica firme MAMM iz Nikšića Anđela Đokić pojasnila je da su zadaci na osnovu kojih su i dobijeni sertifikati kompletan marketing proizvod.
„Vrlo sam zadovoljna kako ste odradili zadatke. Vjerujem da ste vi, koji ste završili sva tri modula, zapravo uspješno savladali ono što smo učili“, kazala je Đokić.
Ukazala je da je digitalno tržite donijelo mnogo šansi na digitalnim kanalima i pokazalo se da ima puno prostora da mladi iskažu svoju kreativnost.
„Nadam se da će ovaj projekat dovesti i vas u u situaciji da možete da budete više zapošljivi, da pokažete svoje znanje i iskustvo, možda nađete prve klijente. Vi, koji imate svoje biznis ideje, ćete se, sigurna sam, pozabaviti digitalnim preduzetništvom i sami kreirati kvalitetan sadržaj, razvijati biznis ideje i u tome će vam pomoći ono što ste na kursu naučili“, kazala je Đokić.
Rukovoditeljka Odeljenja za socijalnu i dječju zaštitu, brigu o mladima i ranjivim društvenim grupama u Sektetarijatu za kulturu, sport i društvene djelatnosti u Opštini Kotor Milica Tomović objasnila je da je u okviru projekta prvo urađeno istraživanje same ponude poslova na daljinu, kako bi se iskristalisalo koje su kompetencije neophodne za uključivanje u onlajn sferu rada.
“Nakon popunjavanja prvobitnog testa dobili smo tri modula obuke, koja su se pokazala osnovana, dobra i poželjna za građenje kompetencija u ovoj oblasti”, rekla je Tomović.
Smatra da je uz podršku učesnika i učesnica projekat dobio puni smisao.
“Plan je priprema onlajn materijala za obuke, koji bi trebalo da uključi još polaznika/ca. Ovo je jedan od ljepših momenata projekta, ali svakako nije kraj. Postoji potencijal, a uz pomoć pravih ljudi se prepoznaje i usavršava”, uvjerena je Tomović.
Izvršna direktorica UMHCG Marina Vujačić, učestvujući u diskusiji, primijetila je da je posebna energija tokom obuka dodatno motivišuća za učesnike i učesnice ne samo da se mijenjaju, nego da budu ono što stvarno jesu.
Učesnik obuke Luka Vojinović rekao je da mu je obuka bila korisna, zanimljiva i vjeruje da će mu stečeno znanje i iskustvo mnogo značiti za biznise koje je već pokrenuo i koji su u fazi startup-a.
I Željko Miličić je unaprijedio svoje vještine kada je riječ o korišćenju alata u oblasti digitalnog marketinga i stečeno znanje će prenijeti drugima u poslovnom i privatnom životu.
Jedna od učesnica obuke je i Dalida Rastoder. Osim znanja i iskustava, koje je stekla, obuka je učinila da ima više samopouzdanja i da se osjeća ravnopravnom na tržištu rada.
Mirko Miličić se već bavi digitalnim marketingom, ali tehnike koje je usavršio tokom obuke značiće mu mnogo za napredak na poslu.
“Bila je ovo izvrsna edukacija za osobe s invaliditetom. Zahvaljujem svima na sjajnoj organizaciji i realizaciji projekta”, kazao je Miličić.
Anđela Miličić prije obuke skoro da nije imala znanja iz oblasti digitanog marketinga i bila je skeptična da li će sve savladati, ali bilo je lako.
“Svi smo imali svoju ideju, svoj zadatak i zalagali smo se da što više naučimo i osnažimo sebe, kako bi bili konkurentniji na tržištu rada. Poslodavci imaju predrasude kada treba da zaposle osobu s invaliditetom, ali ova obuka je dokaz da osobe s invaliditetom svojim znanjem i umjećem, uz adekvatnu mentorsku podršku, mogu da daju veliki doprinos na tržištu rada”, ponosna je Miličić.
Jedan od polaznika obuke Ferid Muratović smatra da je to bio sjajan način da osobe s invaliditetom pokažu svoje mogućnosti u doba digitalne pismenosti, da sebi obezbijede bolji plasman na tržištu rada i pošalju poruku da imaju prava kao i svi.
Tri modula obuke uspješno je završio i Goran Mastilović, koji je, kako je rekao, mnogo naučio, što će biti veoma značajno za njegov biznis.
Tri modula obuka u oblasti digitalnog marketinga organizovana su od 14. oktobra do 20. decembra 2024, a obuke je pohađalo 25 osoba s fizičkim invaliditetom iz Podgorice, Nikšića, Bara, Bijelog Polja i Petnjice.
"Događaj je dio projekta Osnaživanje osoba sa fizičkim invaliditetom za rad na daljinu kroz unapređenje digitalnih marketing kompetencija čiji je koordinator i nosilac Institut ekonomskih nauka iz Beograda, a partnere čine ustanove, kompanije i nevladine organizacije iz Crne Gore, Srbije i Hrvatske, uz finansijsku podršku Evropske komisije, kao i uz koofinansiranje ranijeg Ministarstva javne uprave, aktuelnog Ministarstva regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama", zaključuje se u saopštenju PR Centra.