
Crna Gora sada kreće provjerenim putem, putem koji se već pokazao efikasnim u drugim zemljama, zajedno s renomiranim internacionalnim partnerima, koji svoje znanje i iskustvo upravo donose u - naše škole. U skladu sa savremenim tendencijama u obrazovanju, u novoj školskoj godini u svih 497 učionica prvog razreda učenici će moći da stiču znanja iz digitalnih udžbenika, izrađenih u saradnji s National Geographicom i međunarodnom grupom Klett sa sjedištem u Njemačkoj, a uz finansijsku podršku kompanije M:tel, zahvaljujući kojoj prvaci i njihovi učenici digitalne udžbenike mogu koristiti - besplatno.
Kako za Portal Analitika kaže Nevena Čabrilo, načelnica odjeljenja za međunarodnu saradnju u Zavodu za školstvo Crne Gore, uključivanje digitalnih tehnologija u najpoznatije principe podučavanja i učenja je mehanizam za inovaciju i unapređuje kompetencije kao što su kritičko mišljenje, rješavanje problema i timski rad.
''Do sada se u našem obrazovnom sistemu digitalna pismenost razvijala kroz obavezne i izborne predmetne programe. Kako bi se unaprijedilo i podržalo razvijanje digitalnih kompetencija, povećao kvalitet nastave i učenja i podigao nivo postignuća učenika urađeni su digitalni udžbenici za prvi razred osnovne škole koji će višestruko osavremeniti proces nastave i učenja. Povećavanje količine znanja u pojedinim disciplinama je vrlo brzo i dinamično. Količina informacija se višestruko povećava u vrlo kratkom vremenu. Štampani udžbenici nisu u stanju to pratiti, dok se digitalni udžbenici mogu vrlo brzo prilagođavati i biti puno ažurniji u odnosu na naučna otkrića i potrebna proširivanja znanja i informacija'', objašnjava Čabrilo.
U Hrvatskoj se digitalni udžbenici koriste kako u razrednoj tako i u predmetnoj nastavi, a skoro svi nastavnici imaju računar u učionici, dok je krajem 2019. godine više od 91.000 tableta podijeljeno u 74 odabrane škole. U Srbiji je od jeseni 2018. godine 2.000 učitelja i nastavnika počelo aktivno da koristi digitalne udžbenike u radu sa učenicima, a 2019. godine obuku, opremu i kodove za digitalne udžbenike su dobili svi učitelji prvog i drugog i predmetni nastavnici petog i šestog razreda osnovna škole. U BiH i Sjevernoj Makedoniji nijesu u široj upotrebi. Upotreba je ograničena na pojedinim nastavnim predmetima, sprovodi se kroz nekoliko projekata i manjem broju pilot škola.
SVI UČENICI PRVOG RAZREDA OBUHVAĆENI PROGRAMOM
Velika prednost Crne Gore, kako objašnjava Čabrilo, ogleda se u tome što su sve škole i svi učenici prvog razreda obuhvaćeni ovim programom.
''Obezbjeđivanje dobre internet konekcije do svake škole i nabavka informatičke opreme omogućava inkluzivan pristup. Svi učenici će dobiti pristupne kodove tako da će upotreba udžbenika biti moguća i od kuće. Takođe, veoma je važno dodati da će obuku proći svi učitelji i učteljice koji predaju prvom razredu, a obezbijeđen im je i priručnik sa uputstvima za korišćenje didaktičkih udžbenika'', ističe ona.
Kako ističe Čabrilo, širenje digitalnih tehnologija koje se sve češće naziva digitalno doba ili četvrta industrijska revolucija ima neograničen potencijal.
''Digitalne tehnologije su unijele korjenite promjene u našem društvu, predstavljaju najveći globalni pokretač inovacija, konkurentnosti i privrednog rasta. One već utiču na sve aspekte života, tako da će današnja djeca živjeti i raditi u svijetu digitalnih tehnologija. Razvijanje digitalnih kompetencija tokom školovanja omogućiće im dalju prohodnost ka tržištu rada i dostizanje kompetencija koje će biti uporedive sa kompetencijama učenika iz razvijenih država'', navodi Čabrilo.
Ona ističe da je rad sa digitalnim udžbenicima interaktivan proces, u kojem svaki učenik odabira svoje, različite putanje pronalaženja relevantnih činjenica.
''Učenje sa digitalnim udžbenicima zahtijeva misaoni i kritički pristup u rješavanju problema. Ovo znači da, tokom procesa nastave i učenja, učenik treba da razumije kako se digitalnim tehnologijama podržava komunikacija, kreativnost i inovativnost, ali treba i da bude svjestan njihovih prednosti, ograničenja, efekata, izazova i rizika'', govori Čabrilo.
Jedan vid implementacije digitalnog obrazovanja u Crnoj Gori se sproveo tokom pandemije koronavirusa kada je krenula kampanja #Uči doma, a kako je za Portal Analitika kazao Saša Bakrač, profesor razredne nastave u Podgorici, prvi krug im je pokazao da su učitelji i crnogorski obrazovni sistem spremni da uspješno savladaju sve novitete i potencijalne probleme.
''Tada nam je sve to bilo jako novo. Malo je bilo nezgodno i neobično jer kada radite u učionici taj neposredni kontakt sa učenicima je veoma bitan. Nije samo u pitanju prenošenje znanja nego i praćenje atmosfere u učionici, njihove potrebe u tom momentu, raspoloženje, umor, entuzijazam za rad, to su sve neke stvari na koje treba da se obrati pažnja. Đacima je u tom period najviše nedostajalu druženje i dijeljenje emocija jer je škola u suštini druga porodica, ali osim toga im je uspješno prenešeno svo potrebno znanje, tako da smatram da smo se uspješno izborili sa tim prvim problemom’’, govori Bakrač.
DIGITALNI UDŽBENICI VAŽNI ZA CRNOGORSKI OBRAZOVNI SISTEM
Kako Bakrač kaže, uvođenje digitalnih udžbenika je veoma važno za crnogorski obrazovni sistem.
''Pokazali smo da imamo spremnost i mogućnosti da idemo u korak sa savremenim obrazovnim sistemima. Imamo primjere dosta zemalja u Evropi koje su prihvatanjem digitalnih tehnologija i korišćenjem istih na ispravan način značajno unaprijedili obrazovanje. Naš obrazovni sistem je na pravom putu i ovim projektom digitalnih udžbenika smo lansirani u sam taj vrh obrazovnih sistema Evrope'', smatra Bakrač.
Kako naš saogovrnik ističe ne samo kao prosvetni radnik već kao i roditelj prati sadržaj digitalnih udžbenika, te svim zabrinutim roditeljima poručuje da će štampane verzije uvijek ostati primarne ali da ne treba bježati od inovacija.
''Svom djetetu, koje ide u treći razred, pokazao sam kako izgledaju digitalni udžbenici. Bio je oduševljen. Dosta je sadržaja koji su očigledniji nego štampane verzije udžbenika. Takođe veoma je bitno što digitalni udžbenici nikada neće zamijeniti štampane verzije, oni su samo dopuna koja će pomoći da znanje koje učenici u učionicama budu sticali koristeći štampane verzije udžebnika, na interaktivan i očigledniji način dopune i lakše savladaju. Digitalni udžbenici nijesu uopšte nedostatak našeg obrazovnog sistema, već naprotiv, nešto što će da unaprijedi naš obrazovni sistem i da pomogne đacima da prije svega razumiju tehnologiju koja je savremena i da nauče na jedan ispravan način kako će da je koriste'', ističe Bakrač.
ZDRAVLJE NEĆE BITI UGROŽENO, DJECA ĆE KVALITETNIJE PROVODITI VRIJEME NA INTERNETU
Roditelji, kako kaže, ne bi trebali da se plaše da će ugroziti zdravlje svog djeteta, jer će sa digitalnim udžbenicima, djeca moći na pravi način da koriste nove tehnologije.
''Odlično znamo da je djeci svojstveno da koriste telefone i kompjutere za YouTube i igranje igrica, itd.. Na ovaj način im stavljamo do znanja da internet može da se koristi za učenje i otvara ima se jedna nova perspektiva. Ovo što nam je omogućeno sa digitalnim udžbenicima stavlja nam do znanja da ćemo tehnologiju koristiti na ispravan način i da nećemo djecu vezivati dodatno za ekrane. Roditelj ne bi trebao da se plaši da će time ugroziti zdravlje djeteta jer jednostavno, to vrijeme koje bi dijete potrošilo na igrice i na YouTube iskoristiće da na jedan konstruktivan način stekne nova znanja'', smatra naš sagovornik.
MULTIMEDIJALNI SADRŽAJ ZA KOMPLETNIJE ZNANJE
Kako dodaje multimedijalni sadržaj digitalnih udžbenika će pomoći da znanje kod đaka postane kompletnije, čvršće i razumljivije.
''Ne možemo kada učimo da koristimo samo jedno čulo, jedan pogled i osvrt na to neko znanje. Na ovaj način mi doprinosimo principu očiglednosti. U digitalnim udžbenicima se nalazi preko 450 različitih multimedijalnih sadržaja koji te neke teme obrađuju sa više različitih aspekata i učenik jednostavno ima perspektivu iz više uglova o temi koju obrađuje. Ima sumu više različitih iskustava i na taj način to znanje postaje kompletnije, čvršće i razumljivije'', zaključuje Bakrač.
Obrazovni digitalni materijal nastao je na osnovu štapanih izdanja udžbenika, oslanjajući se na predmetne programe i priručnike za nastavnike. Kako nam je kazala Biljana Miranović urednica u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva Podgorica u projektu – recenzentkinja za Likovnu i Muzičku kulturu, najviše pažnje poklonjeno je aktivnostima koje su nosioci ishoda učenja.
''Interaktivnost je postignuta primjerima u kojima učenici imaju mogućnost crtati tačke, linije, oblike, povezivati određene elmente, od elemenata sastavljati cjelinu, rješavati igre meomrije, prepoznavati i imenovati boje, slikati, popunjavati prostor elementima, povezivati vizuelne sa zvučnim elementima, vježbati ritam, slušati kompozicije, doživljaj slušane kompozicije izraziti crtežom… Pored toga, pažljivo su birani edukativni filmovi prećeni naracijom ili bez nje, panoramske fotografije kao i drugi digitalni sadržaji'', ističe Miranović.
ONLAJN OBRAZOVNI MATERIJAL ZA FORMIRANJE KOMPETENCIJE DIGITALNE PISMENOSTI
Kako dodaje, korištenje digitalnog obrazovnog materijala pruža različite mogućnosti vaspitno-obrazovnog rada, prilagođenog današnjim učenicima, te da će ova inovacija doprinijeti kvalitetu nastave i formiranju digitalnih kompetencija i digitalne pismenosti učenika.
''Digitalni udžbenicu su jednostavni za korištenje. Dati digitalni sadržaji stvaraju mogućnost različitih oblika povezivanja informacija i znanja sa životnim iskustvom učenika, i posebno treba naglasiti, omogućavaju formiranje pojmovnih znanja. Vjerujem da će mnoštvoodgovarajućih zvučnih i video zapisa muzičkih sadržaja za Muzičku kulturu, obogatiti postojeća iskustva učenika, podstaći ih na aktivnosti slušanja, stavranja i izvođenja muzike i usaditi im ljubav i želju za sticanjem znanja iz muzičke umjetnosti'', ističe ona.
Prema riječima Lide Vukmanović-Tabaš, urednice u Zavodu za udžbenike, digitalni udžbenici ‘’Čigra slova i glasova i Kako to može’’ za predmet Crnogorski – srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost, u potpunosti se oslanjaju na naše štampane udžbenike. Sve nastavne jedinice su digitalizovane a ima i dodatnih sadržaja: zadataka, animacija, kratkih filmova, prikaza trodimenzionalnih predmeta, panoramskih fotografija – koji će našim učenicima omogućiti „putovanje“ širom svijeta.
''Za razvoj vještine slušanja i razumijevanja veoma je bitno da svaki nalog, svaki zadatak, umjetnički i neumjetnički tekst imaju i audio-zapise. U prvom razredu se đaci još ne opismenjavaju. Zato je važno da mogu audio-zapise slušati onoliko puta koliko im je potrebno. Audio-zapisi za filmove, kao i tekstovi koji su predviđeni za nastavu jezika i književnosti, snimani su kod nas u Podgorici a tekstove su čitali profesionalni glumci Dječijeg pozorišta'', ističe Vukmanović-Tabaš.
KROZ IGRU DO ZNANJA
Vukmanović-Tabaš objašnjava da se dodatni sadržaji i zadaci, uglavnom odnose na zadatke date kroz edukativne igre memorije, povezivanje ilustracija predmeta/bića po nekom osnovu, gledanje filmova i propratnog razgovora na datu temu. U velikoj mjeri zastupljena je i predmetna korelacija s ostalim nastavnim predmetima.
U svijetu matematike svi zadaci iz štampanog udžbenika prevedeni su u interaktivni oblik, s tim što su dopunjeni sa dodatnim zadacima koji odgovaraju uzrastu učenika kao i video i audio zapisima. Kako nam govori, Ivana Popović recenzentkinja za Matematiku, svaki zadatak u digitalnom udžbeniku sadrži zvučni zapis koji prati tekst zadatka a učenici ga mogu aktivirati klikom na ikonu pored teksta,što im omogućavarazumjevanje zadataka jer se ne opismenjavaju u prvomrazredu osnovne škole.
''Učenje matematike kroz interaktivne zadatke je zanimljivo i pomaže učenicima da lakše savladaju gradivo. Pomoću video i zvučnih zapisa učenici usvajaju gradivo na njima prilagođen način a takođe se kroz uvođenje ovih sadržaja postiže korelacija sa drugim nastavnim predmetima. Ukoliko nijesu tačno riješili zadatak dobijaju povratnu informaciju u većini zadataka o tome gdje supogriješili. Za tačno rješavanje nekih zadataka osmišljena je pohvala (bravo) što ih može motivisati u procesu sticanja znanja. Takođe, udžbenik nudi mogućnost učenicima sa disleksijom da uvećavaju slova, pojačavaju boju podloge, uvećavaju slike što im pomaže da lakše razumiju zadatke'', istakla je Popović.
Kako zaključuje, kombinacijom štampanog i digitalnog udžbenika može se osavremeniti nastavni proces i samim tim pomoći učenicima u lakšem savladavanju gradiva. ''Zato ovaj udžbenik predstavlja jedan značajan korak u ostvarivanju tog cilja'', zaključuje Popović.