Na konferenciji je najavljeno da će se i najviši crnogorski zvaničnici direktnije uključiti u kampanju podizanja svijesti o procesu evroatlantskih integracija.
Ministar odbrane Boro Vučinić je istakao da punopravno članstvo u NATO samo može da donese korist Crnoj Gori, što građani treba da znaju.
“Objektivno i pravovremeno informisanje predstavlja uslov podizanja svijesti građana o značaju članstva u NATO”, kazao je on.
Vučinić je najavio intenziviranje aktivnosti na sprovođenju Komunikacione strategije, a, kako je rekao, prepoznat je i interes jačanja Koordinacionog tima kako bi se uspješno ostvario proces evroatlanskih integracija.
“Nema dileme da li Crna Gora treba da bude u NATO ili da ostane neutralna. Jasno je da je izvan članstva u Alijansi teško obezbijediti bezbjednost”, kazao je Vučinić.
Šef Koordinacionog tima za implementaciju Komunikacione strategije o evroatlanskim integracijama Dragan Pejanović najavio je i rekonstrukciju tog tima kako bi se do kraja uspješno ostvario proces pristupanja Crne Gore NATO-u.
“Moramo intenzivirati aktivnosti s obzirom da smo primjeni u MAP, a moguća je i rekonstrukcija Komunikacionog tima, kako bi sa novom energijom i ljudima postigli ono što je osnovni cilj Komunikacione strategije - povećenje nivoa podrške javnosti evroatlantskim integracijama”, kazao je on.
Pejanović je najavio da se priprema pismo o značaju članstva Crne Gore u NATO koje će građanima, najvjerovatnije, uputiti premijer
On je naveo da su u Komunikacionoj strategiji kao ciljne grupe definisani studenti, žene i penzioneri.
“Naravno, bićemo posvećeni i drugima, ali ćemo se jače fokusirati na te ciljne grupe”, istakao je Pejanović.
On je najavio da će se kampanja intenzivirati kako se Crna Gora bude više pridruživala NATO, a tada će rasti i podrška članstvu u Alijansi.
Pejanović je ukazao da je nesporno da je bombardovanje 1999. godine uticalo na odnos građana prema NATO.
Predstavnik Centra za demokratiju (CEDEM) Miloš Bešić kazao je da je podrška javnosti članstvu u NATO od formiranja Kordinacionog tima neznatno porasla, zbog čega je potrebno povesti više računa o svim faktorima koji utiču na odnos građana prema Alijansi.
Prema njegovim riječima, dosadašnji efekat Komunikacione strategije je jako
Bešić smatra da se taj procenat, međutim, može relativno brzo promijeniti, ali to zavisi od niza domaćih i međunarodnih faktora.
“Stavovi javnosti o NATO nijesu toliko čvrsti, tako da je moguće da javno mnjenje promijeni mišljenje”, kazao je on.
Bešić je naveo da veliki broj građana pristupanje NATO-u doživljava kao projekat vlasti, što značajno otežava pozicije nekih opozicionih partija da se aktivnije uključe u taj proces.
On je ukazao da istraživanja pokazuje da su nacionalna i partijska pripadnost bitne činjenice prilikom opredjeljivanja građana za ili protiv članstva u NATO.
Bešić je naveo da su, na primjer, pripadnici nacionalnih manjina u Crnoj Gori većinski podržavaju prijemu NATO, dok su oni koji se izjašnjavaju kao Srbi protiv.
Slična je situacija, kako je kazao, i kada su u pitanju članovi vladajuće koalicije, koji većinski podržavaju ulazak u NATO, dok su oni koji podržavaju opoziciju pretežno protiv.
Bešić je istakao da ne treba zanemariti i uticaj faktora odnosa Srbije i Rusije prema NATO, kada je u pitanju opredjeljivanje građana Crne Gore o članstvu u Alijansi.
Ambasadorka Velike Britanije Ketrin Knight-Sands je istakla da su evroatlanske integracije najbolji put za stabilnost regiona, što je uslov napretka i razvoja.
Ona je ukazala da istraživanja pokazuje da su građani Crne Gore ubjedljivo za članstvo u EU, ali to nije slučaj i kad je u pitanju NATO.
“NATO oličava odbranu zajedničkih vrijednosti, ali se ta poruka ne predstavlja na pravi način”, kazala je britanska ambasadorka.
Predsjednik Euro-atlantskog kluba Savo Kentera ocijenio je da građani Crne Gore ne znaju dovoljno o NATO-u.
“Prisutna je značajna nezainteresovanost građana za ulazak Crne Gore u NATO i to se mora mijenjati. Sazrelo je vrijeme za novu Komunikacionu strategiju”, kazao je on.
Kentera smatra da građane treba precizno i kvaliteno informisati o svim prednostima i
Predstavnik NATO-a Uroš Zver istakao je da je za aspiraciju jedne države za članstvo u Alijansi potrebna podrška javnosti.
“Zato je potrebno podići svijest javnosti o članstvu u NATO, odnosno na pravi način predstaviti sve benefite od prijema u Alijansu”, kazao je Zver.
On smatra da Komunikaciona strategija, osim tri ciljne grupe koje je naveo Pejanović, treba da obuhvati i ostale segmente društva.
“Bitno je da, prilikom implementacije Komunikacione strategije, građanima na pravi način budu predstavljeni svi benefiti od članstva u NATO”, kazao je Zver.
Prema njegovim riječima, u tom cilju neophodno je pojačati direktnu komunikaciju sa građanima, u čemu treba da učestvuju najviši državni državni funkcioneri.
“Istraživanja pokazuju da je predsjednik države (Filip Vujanović) politička institucija koje uživaju najveće povjerenje. On bi mogao da direktno kontaktira što više ljudi, kako bi se povećala podrška članstvu u NATO”, naveo je Zver.
On je predložio i da se u kampanji treba iskoristiti učešće u ISAF-u u Avganistanu, odnosno da učesnici te misiji na tribinama govore o pozitivnim iskustvima.
Na skupu je najavljeno i formiranje Info NATO centra, koji će biti smješten u prostorijama Ministarstva odbrane.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Dijalog o NATO:Boljim informisanjem do veće podrške članstvu u NATO
Dijalog o NATO:Boljim informisanjem do veće podrške članstvu u NATO
Izvor