Abiznis

"Inostrana ulaganja u nekretnine na rekordnom nivou"

Đikanović: Ponuda stanova raste, do cjenovnih korekcija može doći u drugoj polovini godine

Sagovornik Analitike ističe da su najskuplji stanovi i dalje na primorju, te da prednjače Tivat, Kotor i Budva. U Podgorici, kaže, trenutno za kvadrat jednosobnog stana u prosjeku treba izdvojiti oko 1.800 eura

Đikanović: Ponuda stanova raste, do cjenovnih korekcija može doći u drugoj polovini godine Foto: PA
B.R.K.
B.R.K.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Za nama je godina koju je obilježio pravi cjenovni haos kada je riječ o nekretninama. Inostrana ulaganja u tržište nekretnina bilježe rekorde, kaže naš sagovornik, analitičar tržišta nekretnina u konsultantskoj kompaniji Adriatic Appraisal Darko Đikanović. S druge strane, kako dodaje, raste i ponuda, pa se korekcija cijena može očekivati u drugoj polovini 2024.

“Ponuda stanova raste, čemu svjedoči rast broja izdatih građevinskih dozvola i planiranih stanova, a ovo bi trebalo u narednom periodu uticati na smanjenje jaza između ponude i tražnje. Sa druge strane, aktivnosti su i dalje na značajnom nivou, a inostrana ulaganja u nekretnine na rekordnom”, ističe sagovornik Analitike.

Ipak, na veće pojeftinjenje nekretnina moraćemo da sačekamo još neko vrijeme. 

“Mišljenja sam da ovi faktori u kraćem roku neće značajno uticati na cijene ali može doći do određenih cjenovnih korekcija u drugoj polovini 2024. ukoliko se nastavi sa ekspanzijom ponude, a kamatne stope ostanu povišene. Svakako postoje brojni faktori koji mogu uticati na buduća kretanja cijena i zbog kojih dugoročnije projekcije često padaju u vodu”, napominje Đikanović. 

Nekretnine većinom kupovali stranci 

Na crnogorskom tržištu nekretnina trenutno se bilježe rekordne cijene. 

“U godini za nama, cijene nekretnina na crnogorskom tržištu nastavile su uzlaznom putanjom, bilježeći već drugu godinu značaji rast. Bum koji je počeo sredinom 2022. nastavljen je i 2023. i sada svjedočimo rekordno visokim cijenama stambenih nekretnina”, kaže Đikanović. 

Sagovornik Analitike pojašnjava i da je više okolnosti koje su “kumovale” ovako visokim cijenama. 

“Brojni faktori su uslovili ovako značajno povećanje cijena, a za glavne bih izdvojio visok nivo tražnje u prethodnom periodu, kako domaćih tako i inostranih kupaca, kao i visoke stope inflacije”, pojašnjava Đikanović. 

Ulaganja stranih kupaca su, kako podsjeća, na visokom nivou u prethodne dvije godine. 

“Dostupni podaci nam govore da je 2022. ulaganje stranaca u nekretnine poraslo za 61 odsto na godišnjem nivou sa ukupno uloženih 448 miliona eura, dok je u prvih deset mjeseci 2023. uloženo 380 miliona eura, tj. 10 miliona eura više nego u istom periodu rekordne 2022. što pokazuje kojim se tempom nastavilo sa ulaganjem”, ističe Đikanović. 

Stanovi najskuplji na primorju 

Već duži vremenski period nekretnine na našem primorju su u vrhu kada je riječ o cijenama. 

“Najskuplji stanovi su i dalje na primorju, a tu uvijek prednjače Tivat, Kotor i Budva. Na osnovu trenutne ponude nekretnina, prosječna cijena kvadrata jednosobnih stanova u Tivtu ide preko 3.500 eura po m2, dok je u Kotoru i Budvi na sličnom nivou, od oko 2.900 eura po m2. U ovim gradovima, cijene znaju znatno da variraju, a većinski se kreću od 2.000 do 4.500 eura po m2, zavisno od lokacije, površine, kvaliteta i godine gradnje”, napominje Đikanović. 

U Podgorici je trenutno za kvadrat jednosobnog stana u prosjeku potrebno izdvojiti oko 1.800 eura. Ipak, moguće je naći i jeftinije nekretnine, ali i skuplje. 

“Stanovi se većinski kreću od 1.400 do 2.500 eura po m2, opet u zavisnosti od brojnih faktora”, ističe Đikanović. 

Kirije u padu

Kao i kod prodajnih cijena, primorje prednjači i kada je riječ o rentiranju. Ipak, za razliku od prodajnih cijena, kirije za stanove, kako kaže sagovornik Analitike, sada su u padu. 

“Najskuplje je iznajmiti stan u Tivtu i Budvi gdje je prosječna mjesečna renta jednosobnog stana 700 eura, u Kotoru 650 eura, dok je u Podgorici sada prosjek 450 eura. Suprotno prodajnim cijenama, prosječne rente bilježe pad u četvrtom kvartalu”, zaključuje Đikanović. 

Portal Analitika