Zdravlje

Direktor Instituta za biohemiju Univerziteta Gete u Frankfurtu

Đikić o omikronu: Naši organizmi nijesu spremni za ovoliki broj mutacija

Naša antitijela koja su stvorena tokom imunizacije i tokom preležane bolesti više ne mogu prepoznati virus tako dobro, tako da postoji opasnost da će ta neutralizirajuća antitijela biti slabija, navodi Đikić

Đikić o omikronu: Naši organizmi nijesu spremni za ovoliki broj mutacija Foto: Pixabay
RTCGIzvor

„Zbog velikog broja mutacija omikron soja koronavirusa naš imunološki sistem je u riziku“, smatra direktor Instituta za biohemiju Univerziteta Gete u Frankfurtu Ivan Đikić. Zato je, kaže, potpuna vakcinacija jedini način da svaki naredni talas bude slabiji. Ističe da će o novom soju sve jasnije biti tokom naredne dvije sedmice.

Omikron soj koronavirusa postoji već nekoliko mjeseci, ali je otkriven tek nedavno zahvaljujući kolegama sa juga Afrike, kaže molekularni biolog Ivan Đikić. Smatra da naši organizmi nisu spremni za ovoliki broj mutacija

"Naša antitijela koja su stvorena tokom imunizacije i tokom preležane bolesti više ne mogu prepoznati virus tako dobro, tako da postoji opasnost da će ta neutralizirajuća antitijela biti slabija", navodi Đikić.

Za sada se ne zna koliko je omikron opasan, ali će biti poznato u naredne dvije sedmice. Za sada, tvrdi, uzrokuje manji broj simptoma i u riziku je i mlađa populacija.

"To nam je u biti jedan znak za dodatni oprez, jer ako je taj virus prešao u drugu generacijsku dob, možda ćemo imati brže širenje s blažim simptomima, ali to takođe može se prenijeti na bolnice i hospitalizaciju", objašnjava Đikić.

Kaže da je zatvaranje granica najlakši način borbe protiv koronavirusa, ali ne i dugoročno rješenje. Neophodno je strogo poštovanje mjera unutar svake države.

"Zatvaranje granica će pomoći akutno i malo, ali ono što će najviše pomnoći je da se uozbiljimo i da shvatimo da sada u 11. i 12. mjesecu kada je ovakva situacija moramo se svi ponašati odgovornije", ističe Đikić.

A da bi bili odgovorniji, neophodna je, kaže Đikić, pravilna komunikacija s građanima.

"Kada imate iskrenu, konzistentnu i znanstvenu komunikaciju, građani će slušati i one mjere koje nijesu popularne. Međutim, ako imate loše poruke onda i dobre mjere koje su neophodne neće biti participirane, jer mnogi građani ih neće primjenjivati", navodi Đikić.

On je istakao da će svaki sljedeći talas koronavirusa biti slabiji ukoliko nivo vakcinacije bude veći. Time će, kako kaže, virus postati endemski, umjesto da nas plaši pandemijskim razmjerama kojim svjedočimo već dvije godine.

Portal Analitika