Glavni projekat Ministarstva u četvrtvom kvartalu ove godine je, kako je kazao, priprema Informacije o zastupljenosti manjina u javnim službama, organima državne vlasti i lokalne samouprave u Crnoj Gori. »Nastojaćemo da kažemo svim ljudima koji traže posao da će to, što budu iznijeli nacionalnu pripadnost, biti prioritet i nikako drugačije, da će se smatrati plusem za onog ko traži posao, da istakne i nacionalnu pripadnost«, rekao je Dinoša na konferenciji za novinare. Ukoliko rezultati, dodao je Dinoša, koji bi trebalo da budu objavljeni u prvoj polovini naredne godine, pokažu da zastupljenost manjinskih naroda u državnim organima ne odgovara zastupljenosti u crnogorskom stanovništvu, Vlada će »poraditi na tome da tu sliku popravlja«.
»To je proces, i ništa se ne može ad hok /ad hoc/«, rekao je Dinoša. Ministarstvo je, kako je kazao, 1999. i 2003. godine pokušalo da prikupi informacije o broju zaposlenih pripadnika manjina u organima državne i lokalne uprave, kao i sudske vlasti. »U oba pokušaja glavna prepreka u dobijanju relevantnih podataka je bila mogućnost da se ispitanici ne moraju opredijeliti u nacionalnom smislu. Novim zakonskim rješenjima stvorene su pretpostavke za dobijanje relevantnih i pouzdanih podataka o nacionalnoj strukturi državnih službenika i namještenika«, rekao je Dinoša. On je kazao da Uprava za kadrove vodi Centralnu kadrovsku evidenciju o državnim službenicima i namještenicima, koja, između ostalog, obuhvata i podatke o ličnosti – ime i prezime, nacionalnost i maternji jezik.
Direktor Uprave za kadrove Svetlana Vuković kazala je da u tom organu pokušavaju do tih podataka doći na osnovu podata iz CV-ja, koji je obavezna dokumentacija tokom prijave za posao. »Svaki kandidat se može isjasniti u pogledu nacionalne pripadnosti, mi nudimo CV kao jedan od mehanizama, na osnovu kog ćemo nastojati da dobijemo podatke o nacionalnoj pripadnosti«, rekla je ona. Dinoša i Vuković su uvjereni da će takva metoda uroditi plodom. Dinoša je kazao da će sve učiniti da ohrabre ljude i kažu im da će izjašnjavanje povodom nacinalne pripadnosti biti prednost. »Jer će državni organi i ukupna politika biti ta koja će reći da ovoj državi trebaju proporcije da bi neko bio integrisan u skladu sa intencijama države. Nacionalno izjašnjavanje će biti prednost, a ne hendikep«, poručio je on. Vuković je navela da se, na posljednjem oglasu za 57 državnih organa, od 1476 kandidata, 1051 nije izjasnio o nacionalnoj pripadnosti.
Ona je objasnila da se jako malo ljudi izjasni o nacionalnoj pripadnosti, zbog čega smatraju da, u okviru obavezne dokumentacije, taj podatak neće izostati. Vuković je kazala da u Upravi neki zaposleni nijesu željeli da se izjasne, jer su im, na primjer, roditelji pripadnici dvije nacionalne zajednice.