Jahta ,,Sara“, jedna od dvije koje su oštećene u požaru koji je izbio preksinoć u marini Navar u Bonićima, vlasništvo je kontroverznog biznismena sa Kosova Zvonka Veselinovića, piše Nova.rs.
Povodom požara u Tivtu crnogorska se policija nije oglašavala i za sada nije poznato ko je vlasnik druge jahte i pod kojim okolnostima je došlo do požara.
Zanimljivo je da je, prema pisanju medija, jahta „Sara“ ranije pripadala Svetozaru Maroviću, bivšem političaru, istaknutom članu DPS-a, a danas bjeguncu od zakona, osuđenom da je bio šef kriminalne organizacije u Budvi.
Dok je pripadala Maroviću, jahta je nosila ime „Kenco“, a nekoliko sporova vođeno je upravo zbog nje. Sudski spor između austrijske kompanije „Heta lizing“ i Svetozara i Miloša Marovića 2015. godine vođen je oko naplate 9.980.076 eura, jer su Marovići garantovali da će biti vraćen kredit koji je tadašnji ,,Hipo lizing“ dao of-šor kompaniji „Galaksi“. Tim novcem izrađena je jahta „Kenco“.
Plaćanje rata je ubrzo obustavljeno, a jahta je potom nestala iz budvanske marine. ,,Vratila se“ pod imenom „Sara“, sada u vlasništvu Zvonka Veselinovića.
SANKCIJE SAD
I to koji dan nakon što se ime Zvonka Veselinovića i njegovog brata Žarka našlo na listi 16 pojedinaca i 24 entiteta iz Evrope kojima je Ministarstvo finansija SAD uvelo sankcije zbog, kako se tvrdi, podmićivanja političara, pranja novca i šverca. U saopštenju objavljenom na sajtu Ministarstva finansija SAD navodi se da je
Veselinović lider organizovane kriminalne grupe i da je jedna od najozloglašenijih koruptivnih figura na Kosovu.
Dodaje se da je njegova kriminalna grupa umiješana u šemu podmićivanja velikog spektra, zajedno sa kosovskim i srpskim bezbjednosnim zvaničnicima koji joj olakšavaju nelegalnu trgovinu robom, novcem, narkoticima i oružjem između Kosova i Srbije.
Ministarstvo finansija SAD takođe ukazuje da je ta organizovana kriminalna grupa bila u dosluhu sa različitim političarima u nekoliko dogovora na obostranu korist, uključujući i podmićivanje kosovskih bezbjednosnih zvaničnika početkom 2019. godine da dozvole njihove operacije krijumčarenja između Srbije i Kosova i drugi slučaj podmićivanja kosovskih graničnih bezbjednosnih zvaničnika krajem 2017. da omoguće bezbjedan prolaz krijumčarima.
VEZE SA VUČIĆIMA
Odgovarajući na pitanja novinara, predsjednik Srbije i lider SNS-a Aleksandar Vučić je kazao da ,,vladajuća stranka od Veselinovića nije dobila ni dinar“ i najavio da će nadležni organi Srbije ,,ako bude dokaza ispitati navode iz SAD“, ali da za sada nemaju nikakvih naznaka o nelegalnoj trgovini ili nekim drugim nezakonitim radnjama.
No, Marinika Tepić, potpredsjednica Stranke slobode i pravde (SSP) i kandidatkinja dijela opozicije za učešće na predsjedničkim izborima tvrdi da je Veselinović finansirao kampanju SNS.
Tepić je na konferenciji za novinare izjavila da postoje brojne veze između porodice Vučića i Veselinovića, kada je prikazala fotografiju na kojoj su Veselinović i Andrej Vučić i treći čovjek, koji je, kako je rekla, Vučićev kolega u Narodnoj banci Srbije.
''Slobodno se može zaključiti da je Veselinović platio kampanju SNS 2014. godine, preko firme Inviktus media'' navela je Tepić.
UBISTVO OLIVERA IVANOVIĆA
Veselinović je više puta hapšen, suđeno mu je za različita krivična djela, a Priština ga sumnjiči da je jedan od vođa kriminalne grupe koja je odgovorna za ubistvo
Olivera Ivanovića, lidera opozicione partije Sloboda, demokratija, pravda, u januaru 2018. godine na Kosovu.
Oliver Ivanović je ubijen u klasičnoj sačekuši ispred sjedišta stranke u Sjevernoj Mitrovici pucnjima iz pištolja.
Prema optužnici Specijalnog tužilaštva u Prištini, Veselinović je zajedno sa njegovim kumom Milanom Radoičićem označen kao vođa kriminalne grupe. Optužbe o umiješanosti dvojice biznismena u ubistvo Ivanovića predstavnici vlasti u Beogradu odbacili su nazivajući ih političkim, a kao argument naveli su da je Radoičić prošao poligraf.
,,STARI“ GRJEHOVI
Prije više od petnaest godina, u avgustu 2004, Veselinović je pritvoren pod optužbom da je učestvovao u ubistvu Slaviše Maksimovića, a pred kraj 2005. godine uhapšen je u centru sjeverne Kosovske Mitrovice zbog krađe automobila.
On je dovođen u vezu i sa događajima tokom ljeta i jeseni 2011. godine kada su Srbi sa sjevera Kosova podigli barikade na administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak da spriječe Euleks da na te prelaze prevezu albanske carinike. Više puta je bilo sukoba sa policijom, a tokom jednog od incidenata, ubijen je pripadnik specijalne policije Kosova. Komandant Kfora Erhard Drevs označio je Zvonka Veselinovića i njegovog brata Žarka kao organizatore incidenata na barikadama.
U Srbiji je 2011. godine hapšen pod sumnjom za nedozvoljenu proizvodnju i stavljanje u promet oružja i eksplozivnih materija, ali je od tih optužbi tužilac odustao. U automobilu je tada pronađeno tri kilograma i 190 grama heroina, a vrijednost droge dosezala je 150.000 eura. Kako je objavio Istinomer, Veselinović je prvi put uhapšen 2003, na putu Raška – Kraljevo, kada je priveden sa još tri osobe.
Veselinovićeva supruga Ljiljana Božović, kako je otkrio CINS, otkupila je udio firme od Nikole Petrovića, kuma predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, i tako ušla u posao sa solarnom energijom.
Povodom požara u Tivtu crnogorska se policija nije oglašavala i za sada nije poznato ko je vlasnik druge jahte i pod kojim okolnostima je došlo do požara.
Zanimljivo je da je, prema pisanju medija, jahta „Sara“ ranije pripadala Svetozaru Maroviću, bivšem političaru, istaknutom članu DPS-a, a danas bjeguncu od zakona, osuđenom da je bio šef kriminalne organizacije u Budvi