Abiznis

Sa sjedištem u Trebinju

Direktor Elektroprivrede Republike Srpske najavio formiranje zajedničke kompanije sa EPCG

Generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) Luka Petrović izjavio je da su uprave elektroprivrede Republike Srpske i Crne Gore inicirale formiranje zajedničke kompanije sa sjedištem u Trebinju kako bi pokušali raditi na novim invesicijama što će za građane značiti povoljnije cijene električne energije, prenosi portal Bankar.

Direktor Elektroprivrede Republike Srpske najavio formiranje zajedničke kompanije sa EPCG Foto: Printscreen
Portal AnalitikaIzvor

Petrović je pojasnio da bi Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) u toj zajedničkoj kompanija bila vlasnik 51 odsto, a ERS 49 odsto. Povodom izjave Petrovića reagovala je EPCG.

"EPCG i ERS obavili su niz razgovora po osnovu pronalaska optimalne forme za bavljenje projektima od zajedničkog interesa, naročito u dijelu koji se odnosi na valorizovanje energetskih potencijala Bilećkog jezera, a sve na fonu strateškog opredjeljenja EPCG da sve svoje projekte – bilo da ih izvodi samostalno, bilo da se rade u saradnji sa partnerima – realizuje tako da budu od koristi Crnoj Gori. Dužni smo navesti da su pregovori u toku – dakle, još traju – te da će EPCG, kao najvažnija kompanija u zemlji, o svim bitnim aspektima svog poslovanja, uključujući i razgovore sa ERS-om po predmetnom pitanju, blagovremeno informisati javnost", saopštili su iz EPCG.

Petrović je još naveo da bi kroz zajedničku kompaniju građani imali povoljnije cijene električne energije i u Crnoj Gori i u Srpskoj.

"Ideja je da pravimo zajedničke projkete, poput boljeg iskorištavanja voda Bilećkog jezera, o čemu treba da razgovaramo, izgradnje solarnih elektrana na tom jezeru, kao i da se aktuelizuje visoka `Buk Bijela` gdje bi benefiti bili i za hidrenergetski sistem `Gornja Drina`”, rekao je Petrović za ATV, a prenosi Rejting.info.

On je naveo da, kada je riječ o “Gornjoj Drini”, “Elektroprivreda Srbije” ima udio 51 odsto, ERS 49 odsto, a Crna Gora bi imala svoje benefite jer bi se sa velikom akumulacijom ušlo i u njenu teritoriju, ali ne i kanjon Tare.

Portal Analitika