Direktor Lekić: Resursima Rudnika uglja AD gradi novi hram Crkvi Srbije u Kakmužima

Tek desetak dana od početka radova i incidenta s prevrtanjem mašine, izvršni direktor Rudnika uglja AD Milan Lekić (na slici gore) juče je priznao kako ova firma za Crkvu Srbije (SPC) na području Manastira Svete Trojice kod Pljevalja besplatno izvodi opsežne infrastrukturne radove – a najavljene su nove zloupotrebe resursa kompanije u vlasništvu države Crne Gore (EPCG).

Direktor Lekić: Resursima Rudnika uglja AD gradi novi hram Crkvi Srbije u Kakmužima Foto: Antena M
Antena MIzvor

Direktor Milan Lekić, alijas Mijo (61), tipičan je „partijski kadar”, funkcioner DF, predśednik OO Nove srpske demokratije, odobornik, a uperiodu od 2002. do 2014. „partijski” izvršni direktor JP Vodvod Pljevlja.

Na službenome sajtu Rudnika uglja AD je objavljeno kako je AtanasijeRakita – episkop iz Republike Srbije (Prijepolje-Mileševa), porijeklom iz Šipova (BiH) – aminovao formiranje odbora za izgradnju srpske crkve u selu Kakmuži, Opština Pljevlja. Darodavac zemljišta je Milovan Savičić iz Beograda.

rudnik

No u radove na izgradnji će izvršni direktor Lekić uključiti resurse Rudnika uglja AD. Iz razloga jer je Lekić, kako se navodi, „na poziv mještana Kakmuža primljen u odbor”. Nije li ovo u najmanju ruku šematski prikaz konflikta interesa? Lekić je u registru javnih funkcionera Crne Gore.

Kako prenosi sajt Rudnika uglja AD – za koji je sve teže utvrditi je li svetosavski ili medij privrednoga subjekta – Lekić je „obećao da će kompanija pomoći izgradnju srpskoga pravoslavnoga hrama u Kakmuži”.

Naime, Lekić, Rakita i ostali su se tim povodom okupilii uz jelo i piće. „Iskreno sam počastvovan pozivom da budem jedan od onih koji će na neposredan način svjedočiti vaskrsu srpskoga pravoslavnoga hrama”, kazao je Lekić i dodao da to „obavezuje svakoga Srbina, ne samo Pljevljaka ili mještanina Kakmuža”.

Prema posljednjem popisu, selo Kakmuži ima 146 stanovnika, od kojih 112 Srbi, 24 Crnogorci, 8 ostali.

„Antena M” je sinoć objavila da su Lekić i Rakita 27. novembra, na terenu ispod manastira Svete Trojice kod Pljevalja, obišli radove „za proširenje manastirske porte i regulisanje potoka Biserka u dužini od oko 70 metara”. Tu su angažovali ljudstvo i mehanizaciju Rudnika uglja AD.

Pljevlja

Lokalni mediji u Pljevljima su ranije objavili da za Crkvu Srbije Rudnik uglja AD to radi i „da ne bi fekalije iz manastirskih klozeta kroz potok Biserka završavale u Breznici”. Iz Rudnika uglja AD su saopštili da će kod manastira „zatečeni poljski klozeti, koji su u izuzetno lošem stanju, biti uklonjeni i uradiće se novi”.

„Krajnji cilj je formiranje platoa – površine oko 4.900 m2, kao i pristupnoga puta u sklopu platoa koji će omogućiti prilaz za autobuse”. Nije, međutim, saopšteno koliko će ti radovi koštati Rudnik uglja AD?

Na drugoj strani, objavljeni su podaci o padu poslovnh prihoda Rudnika uglja AD s 31 na 28 miliona; gotovina kompanije je u odnosu na prošlu godinu smanjena s 6 na 2,1 miliona; neto profit prepolovljen, s 7,5 na 3,6 miliona; broj zaposlenih uvećan s 852 na 1.060; trošak zarada uvećan za 800.000 eura, a naknade UO takođe uvećane za 50 odsto; rast obaveza preko 8 miliona eura; trošak „donacija i sponzorstava” – više nego udvostručen…

Aktuelni premijer, Zdravko Krivokapić, svoju prošlogodišnju kampanju je započeo upravo u Manastiru Svete Trojice. Potom je ljetos opet bio u istome manastiru, etc. Crkva Srbije taj i sav ostali „litijaški” marketing sada „naplaćuje”. Račun stiže svim građanima Crne Gore.

Rudnik uglja tone u gubitke, ali Crkvi Srbije besplatno postavlja klozete, gradi parking i put
9
Rudnik uglja tone u gubitke, ali Crkvi Srbije besplatno…
30.11.2021 20:06

 

Portal Analitika