
Viši sud je presudio i potvrdio prvostepenu odluku Osnovnog suda u Podgorici kojom je rješenje o imenovanju direktora Policijske akademije Vladimira Stanišića nezakonito.
Ovom presudom se konačno potvrđuje dio naših navoda o velikim zloupotrebama u ovoj instituciji i o nastavku institucionalnog i pravnog nasilja sa ciljem preuzimanja prevlasti i dominacije u bezbednosnom sektoru.
Čitav ovaj proces započet je još 2018. godine i doveo do otpora dijela zaposlenih koji je kulminirao štrajkom da bi odgovor tadašnje vlasti bio suspenzija nastavnika i njihov progon koji su pratile brutalne nezakonitosti i sila.
Poslije kratke pauze nakon smjene vlasti formiranjem manjinske Vlade, Dritan Abazović i Filip Adžić nastavljaju započeti proces osvajanja Policijske akademije po istom modalitetu i na identičan način kako je to već činjeno u vrijeme Vlade Duška Markovića.
MODUS OPERANDI, korišćene metode, sredstva i ljudi nedvosmisleno ukazuju na povezanost ovih struktura koje po načinu djelovanja i organizaciji, uz brutalno kršenje zakona, pokazuju veliku sličnost kao i kriminalni karakter i organizovano djelovanje. Organizovano djelovanje ogleda se u umiješanosti različitih institucija sistema i struktura u njima i to MUP-a, Ministarstva prosvjete, Uprave za inspekcijske poslove, Prosvjetne inspekcije i Inspekcije rada, Agencije za sprječavanje korupcije i Agencije za zaštitu ličnih podataka uz moguće učešće i zloupotrebu Agencije za nacionalnu bezbjednost.
Značaj Policijske akademije je u njenoj formalnoj ulozi u upravljanje kadrovima u MUP-u i Uprave policije. Suštinski, jedini zakoniti prijem uniformisanog sastava moguć, a shodno Zakonu o unutrašnjim poslovima, upisom na školovanje na Policijskoj akademiji.
Pored toga bivši ministar Adžić je Policijsku akademiju iskoristio i prilikom organizacije i sprovođenja obuke za policijska zvanja, koja mu je služila kao nezakoniti filter za imenovanja i unapređenja u MUP-u i UP. Princip je vrlo jednostavan, na obuku su za vrijeme Adžićevog mandata slati odabrani koji su kasnije jedini i imali formalni uslov za imenovanja, na ovaj način je vršena ciljana ili planirana selekcija.
Radi se o zloupotrebi koja ulazi u zonu krivične odgovornosti. Posredno benefiti od Policijske akademije ostvarivani su imenovanjem stručnih saradnika za odgovarajuću nadoknadu, ne vodeći pritom računa o njihovim stručnim i profesionalnim kvalifikacijama, a kao zahvalnost za njihovu servilnost.
Dio zaposlenih koji je bio na meti progona od 2018. godine, ponovo je bio na meti ali ovoga puta od strane čuvene "ruke pravde", a u stvarnosti "produžene ruke" koja ih prati još od 2018. godine. I ovoga puta otpor je bio uz korišćenje jedino zakonskih sredstva i medija za prikazivanje ove kriminalne strukture ili neformalnog centra moći koji ima značajan uticaj na mnoge institucije sistema.
Pored Vladimira Stanišića i bivšeg ministra Adžića, bivši ministar Vojinović je takođe imao ulogu u ovoj kriminalnoj raboti, imenujući nezakonito Stanišića za direktora Policijske akademije kao i pružajući mu svaki drugi vid institucionalne podrške.
Najdrastičniji primjer je imenovanje sestričine Arijane Fatić za predsjednicu Upravnog odbora Akademije, a istu je lažno predstavljao kao šeficu svog kabineta za čitavo vrijeme trajanja njegovog mandata. Rad tog odbora je i predmet istrage koju vodi SDT po jednoj od mnogih krivičnih prijava (KP). Za nabrajanje tih prijava i brojne druge nezakonitosti potreban je poseban članak.
Pored mnogih prijava nadležnim inspekcijama, predstavki, prijava ASK-u, kancelariji Ombudsmana, podnesene su i krivične prijave i to:
- Bivšem direktoru Akademije Bobanu Šaranoviću, za čitavu lepezu zloupotreba, podnešena je KP SDT-u i u fazi je istrage,
- Protiv Miomira Vojinovića i Arijane Fatić podnesene su dvije KP ODT-u,
- Za nezakonitosti Filipa Adžića čak tri krivične prijave za njega, Radovana Popovića i Ivu Vukoslavčević, dvije prijave ODT-u i jedna SDT-u,
- Direktoru Uprave za ljudske resurse i odgovornim licima jedna KP, ODT-u,
- ASK-u i Jeleni Perović jedna KP, ODT-u,
- Prosvjetnom inspektoru Zoranu Boškoviću i direktorici Ani Vujošević jedna KP, SDT-u;
Za nezakonitosti, organizovano djelovanje i korupciju SDT-u su protiv bivšeg direktora Akademije Vladimira Stanišića podnesene čak tri KP uz određene dopune, iste su u fazi istrage.
URA i Policijska akademija na slavi 19.12.2023.
Dijapazon zloupotreba se kreće od nezakonitog upisa generacije 2022. godine, upisa učenika koji čak nijesu prošli proces selekcije, do nezakonitih ugovora o radu, otkaza ugovora o radu, drugih nezakonitosti i odluka kao i materijalne štete koja je pričinjena kao posledica njegovih odluka. Materijalna šteta će se tek ustanoviti u narednom periodu. Po našoj procjeni radi se o iznosu iznad 100.000 €.
Kao opravdanje za Stanišića i njegove postupke ne može biti ni to što je zbog svoje bolesne ambicije od sopstvenih mentora zloupotrijebljen na najprizemniji mogući način. Zbog sile koju je primijenio prema svojim kolegama, i pored velike želje, ne može imati opravdanja niti dobiti oprost. Njegova odgovornost i odgovornost ove besprizorne svite mora biti zalog za neku novu budućnost.
Odluka Višeg suda samo je početak raspleta i njen epilog je da su sve Stanišićeve Odluke koje su osporene pred Osnovnim sudovima (osam postupaka) i procesuirane kroz krivične postupke sada i "de facto" nezakonite samom činjenicom da ih je donosilo lice koje je nezakonito imenovano.
Ova odluka Višeg suda sa druge strane pruža nadu u novi početak, da će poslije šest godina brutalne sile i bezakonja od strane organizovane kriminalne grupe koja je zarobila instituciju i bjesomučno zloupotrebljavala njene resurse, nova vlast ili neka sljedeća, naći načina i iskazati volju da se okonča ovo divljaštvo i da se Policijska akademija transformiše u instituciju koja je dostojan reprezent pravne države koja zaslužuje svoje mjesto u civilizovanoj Evropi.