Kolaž

Djeca sve anksioznija, evo i zašto

Sve više djece pokazuje znake anksioznosti, a stres je postao stalni dio njihovog svakodnevnog života.

Djeca sve anksioznija, evo i zašto Foto: ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

Kako piše Psychology Today, psihoterapeutkinja Ejmi Morin navodi šest ključnih razloga zašto su današnja djeca sklonija anksioznosti i daje smjernice roditeljima da smanje stres kod djece.

Djeca pod stalnim pritiskom da budu savršena

Današnji sistem obrazovanja vrši ogroman pritisak na djecu, zahtevajući od njih da se ističu u školi, sportu i društvenim aktivnostima.

Djeca su od malih nogu u atmosferi takmičenja gdje su često podstaknuta da „postignu veliko”. Umjesto radosti učenja, često se suočavaju sa anksioznošću i strahom od neuspjeha.

Stres roditelja se preliva i na djecu

Djeca osećaju stres svojih roditelja i apsorbuju njihovu emocionalnu tenziju.

Roditelji često nisu svjesni kako njihov stres može uticati na njihovu djecu – od nedostatka nježnosti i razumijevanja do problema u ponašanju i smanjenog samopoštovanja kod mališana.

Ekrani na svakom koraku

Vrijeme provedeno na mobilnim telefonima i društvenim mrežama može negativno da utiče na djecu.

Osim što im remete san, društvene mreže često prikazuju idealizovane verzije života, što može dovesti do stalnog poređenja i nerealnih očekivanja među mladima.

Uticaj medija na anksioznost

Internet i mediji omogućavaju djeci da od malih nogu steknu uvid u globalna pitanja. Ova povećana svijest može dovesti do toga da se neki osjećaju nemoćno i nesigurno u budućnost.

Zauzet raspored i nedostatak slobodnog vremena

Današnja djeca imaju rasporede ispunjene vannastavnim aktivnostima.

Iako su ove aktivnosti korisne, gust raspored često dovodi do sagorevanja jer djeca nemaju dovoljno slobodnog vremena za igru i opuštanje, što je ključno za njihovo mentalno zdravlje.

Preterana zaštita roditelja

Djeca treba da istražuju svijet bez stalne roditeljske kontrole. Kada roditelji previše usmjeravaju svaki korak svog djeteta, ono postaje nesamostalno i uznemireno.

Djeca treba da se osjećaju samodovoljnom kako bi razvila svoje vještine i otkrila sopstvene sposobnosti, prenosi Index.hr.

Kako smanjiti anksioznost kod djece?

Roditelji treba da rade na sopstvenim mehanizmima za suočavanje sa stresom kako bi izbjegli prenošenje tog stresa na svoju djecu.

To što manje kontrolišete i dajete djeci mogućnosti da donose sopstvene odluke takođe može biti od pomoći. Ako je potrebno, savjetovanje sa psihologom može pomoći djetetu da bolje razumije i kontroliše svoje emocije.

Portal Analitika