Dnevne novine pišu da je to činjenica na koju su mnogi upozoravali, ali jaki građevinski lobi, milioni eura koji su se zarađivali na tržištu nekretnina učinili su svoje, pa je Budva i po zvaničnom Vladinom dokumentu Master planu prostor u kojem nema više mjesta za hotele.
Turistički poslenici smatraju i da su vikend stanovi pojeli čitavu budvansku regiju, dok je Budva potpuno betonirana.
Građevinska euforija i pored svjetske finansijske krize, u Budvi i danas ne jenjava. Podaci sa posljednjeg popisa pokazuju da je Budva grad u kojem ima više stanova nego stanovnika, 24. 002 stambene jedinice, a 19.170 stanovnika. Sekretarijat za privredu i finansije kroz turističku taksu legalizovao je u vikend stanovima 35.000 ležajeva, što je skoro tri puta više nego u hotelskom smještaju na području Budve.
Izgradnja vikend stanova stara je boljka realizacije crnogorskih turističkih planova još od 60-ih godina prošlog vijeka, smatra dekan Fakulteta za biznis i turizam Rade Ratković, navodeći da, iako su planovi favorizovali gradnju hotela, u stvarnosti su se mnogo brže gradile kuće, pa i vikend stanovi.
Turistički radnik Vukašin Ćulafić navodi da su vikend stanovi pojeli čitavu budvansku regiju, a Budva je betonirana. On je objasnio da je još ranije tražen moratorijum na gradnju.
"Međutim, građevinska mafija je definitivno uništila turizam. Imate kvadratni metar stambenog prostora sa svom novom tehnikom i mehanizacijom za 500 do 600 eura, a prodaje se do 3.000 eura. Ako napravite jednu zgradu, već ste milioner. Na taj način se zarađuju milioni, umjesto da se grade hoteli", kaže on.
Predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović ocjenjuje da je poražavajuće što se i dalje grade vikend stanovi, a ne hoteli.
Izvor: Dnevne novine, CdM