- Do sada smo u Urgentnom centru imali oko 1500 pregleda nedjeljno. Registrovali smo povećanje od nekih pet odsto, uglavnom srčanih i plućnih bolesnika kao i onih sa drugim hroničnim bolestima, starijih osoba, koje teže podnose visoke temperature. Ovakvih pacijenata sigurno će biti sve više, ukoliko se nastavi i što duže bude trajao period tropskih vrućina - naveo je Dobričanin i dodao da zavisno od vremenskih prilika u narednom periodu, zavisi i da li će se nastaviti trend povećanja oboljelih pacijenata.
Dobričanin je pojasnio da je promijenjena struktura pacijenata koji su se proteklih dana žalili Urgentnom centru, pa je tako sve više onih koji negativno reaguju na visoke temperature, koje u Podgorici dostižu i do 38 stepeni.
- Još je rano da pričamo o nekom značajnijem povećanju. Međutim, ukoliko se nastavi ovakav trend, prognoze su da će ih ubuduće biti do 1600 pacijenata koje pregledamo tokom sedam dana. Ono što je značajno da se mijenja stuktura pacijenata, nemamo više respiratornih oboljenja koje smo uglavnom imali u maju i aprilu, sad ima više onih pacijenata koji se žale na tegobe prouzrokovane ovim vremenom- naveo je Dobričanin.
Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Saša Stefanović kazao je da se toj medicinskoj ustanovi uglavnom javlja standardan broj pacijenata za ovo doba godine, te da za sada nijesu registrovali povećanje.
- Za ovo doba godine imamo standardan broj dnevnih pregleda koji važi godinama unazad. Preciznije, tokom 24 sata pregledamo oko 260 pacijenata, a okviru toga oko 30 odsto ljudi- uglavnom sa hroničnim smetnjama i stariji ljudi, žalili su se na vrtoglavicu i glavobolju usljed povećanog izlaganja suncu. Veoma sporadično roditelji su dovodili i djecu koja su bila na moru, a koja se nijesu zaštitila od štetnog uticaja sunca, njih je bilo troje ili četvoro, međutim to za sada nije alarmantno- kazao je Stefanović Portalu Analitika.
Zdravstveni stručnjaci koje smo konsultovali, savjetuju da se u periodu jakog UV zračenja odnosno između 10 i 17 časova građani ne izlažu direktnom uticaju sunca. Ukoliko je neophodno, obavezno je nošenje zaštitne odjeće od lakog materijala- pamučna i lanena tkanina, kao i naočara za sunce, kapa ili šešira. Takođe, preporučljivo je uzimanje laganijih obroka, hrane koja nije masna i začinjena, što više voća i povrća.