Uprava carina svakodnevno sarađuje sa upravama za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove,zdravstveno- sanitarnom inspekcijom, kao i agencijama za ljekove i za zaštitu životne sredine, jer nam je cilj da se sa što manje zadržavanja roba okonča carinski postupak na graničnim prelazima Dobrakovo, Debeli Brijeg, Ilino Brdo i Božaj, rečeno je Pobjedi iz ove institucije.
Poštujući sveobuhvatne mjere koje Vlada i drugi organi preduzimaju u okolnostima prijetnje od koronavirusa Uprava carina je, kako kažu, obezbijedila obavljanje carinskih postupaka svakog dana, uključujući i vikende, na graničnim prelazima i unutrašnjim robnim ispostavama.
Dodatna mjera
- Uvedena je i dodatna kontrola zdravstveno sanitarne inspekcije za autobuse, putnike i prevoznike. Privrednicima smo omogućili da preko našeg operativnog centra dobiju sve podatke preko broja 0800 81333 (telefon otvorene carinske linije) od 7 do 22h, o čemu su obaviješteni posredstvom Privredne komore - navode iz ovog državnog organa.
Uspostavljen je i model svakodnevne komunikacije sa graničnim carinskim ispostavama koje o svim dešavanjima izvještavaju Upravu carina.
-Cilj je da se prevaziđu eventualni problemi i nedoumice u postupanjima, jer su i susjedne države uvele mjere koje utiču na procedure na graničnim prelazima - ističu iz Uprave.
Naveli su da poštuju sve naredbe i preporuke Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje koje se odnose na preduzimanje privremenih mjera za sprečavanje unošenja u zemlju, suzbijanje i sprečavanja prenošenja koronavirusa i da su preduzeli niz aktivnosti iz svoje nadležnosti.
-To se prvenstveno odnosi na organizaciju rada naših graničnih i robnih ispostava, a sve u cilju da se omoguci nesmetan uvoz robe, u prvom redu pošiljki hrane za ljude za životinje, sredstava za higijenu, dezinfekciju i licnu zaštitnu opremu - pojasnili su.
Odluke
Uprava carina je, kako ističu u stalnom kontaktu sa predstavnicima Vlade, nadležnim ministarstvima i institucijama, kako bi obezbijedila ažurne informacije od uticaja na postupanje na graničnim prelazima i na spoljnotrgovinski promet roba.
- Naša postupanja cemo prilagoditi svim odlukama koje se budu donosile i u narednom periodu - navode oni.
Na pitanje ima li smanjenja uvoza od pojave korona virusa odgovaraju da prethodnih dana nije bilo, ali da se sada stvari mijenjaju.
- Prethodnih dana nije bilo smanjenja u odnosu na robe koje su konacno ocarinjene, jer se carinila i roba koja je bila uskladištena,ali je evidentno da je manje pošiljki koje ulaze u Crnu Goru - objasnili su iz ove institucije.