Ceremonija dodjele odobrenja je održana na Glavnom kontrolno-mjernom centru na Dajbabskoj Gori u Podgorici.
Agencija je Odlukom od 26. oktobra 2021. godine pokrenula postupak javnog nadmetanja, a shodno dokumentaciji za javno nadmetanje aukcija spektra je sprovedena u periodu od 20. do 27. decembra 2021. godine.
Izvršni direktor Agencije Darko Grgurović je podsjetio na nadležnosti koje su Agenciji povjerene Zakonom o elektronskim komunikacijama, a koje se odnose na oblast upravljanja radio-frekvencijskim spektrom.
Od osnivanja 2001. godine, Agencija je u oblasti upravljanja radio-frekvencijskim spektrom postigla izvanredne rezultate i, što je naročito istakao, “Agencija je izgradila izuzetan inžinjerski kadar koji u oblasti radiokomunikacija, u kontinuitetu ostvaruje zapažene rezultate, koji su doprinijeli između ostalog visokom stepenu razvoja mobilnih javnih elektronskih komunikacionih mreža i servisa”. Takođe je istakao da je “Agencija u ovom segmentu regulatornog djelovanja, imala jasnu politiku i viziju postupanja i pravovremenog pripremanja uslova za implementaciju novih tehnloških rješenja i dostignuća, koji su prisutni kako kod nas tako i u svijetu”.
Grgurović je istakao da je tokom 21 godine rada “Agencija samo od jednokratnih naknada za dodjelu radio-frekvencija za ekskluzivno korišenje radio-frekvencija za realizaciju javnih mobilnih/fiksnih elektronskih komunikacionih mreža prihodovala za budžet Crne Gore ukupno preko 92,2 miliona eura”.
Predsjednik Savjeta Agencije Branko Kovijanić je predstavio kratku retrospektivu postupanja Agencije u ovom za crnogorsko tržište elektrosnkih komunikacija važnom postupku, koje je započelo u oktobru 2020. godine, a završeno donošenjem odobrenja za korišćenje radio-frekvencija na sjednici Savjeta održanoj 3. februara ove godine.
- Ukupni prihod od dodjele radio-frekvencija u predmetnom postupku javnog nadmetanja, koji predstavljaju prihod budžeta Crne Gore, iznosi preko 7,08 miliona eura. Od dodjele rezervisanog spektra (faza pre-aukcije) prihod iznosi 4,43 miliona eura i jednak je početnoj cijeni za obuhvaćene blokove. Od dodjele nerezervisanog spektra (faza glavne aukcije) prihod iznosi oko 2,65 miliona eura i veći je za 218.011 eura ili oko 9% od početne cijene za obuhvaćene blokove. Vrijednost nedodijeljenog spektra po početnoj cijeni iznosi 192.000,00 eura - kazao je on
5G sistem
Kovijanić je najavio početak aktivnosti na pripremi postupka aukcije spektra za 5G sisteme koja je planirana da se sprovede do kraja ove godine.
- Upravo završena dodjela raspoloživih radio-frekvencija za mobilne mreže dizajnirana je na način da omogući ostvarenje sljedećih ciljeva: očuvanje i podsticanje efektivne konkurencije na tržištu mobilnih elektronskih komunikacionih usluga, omogućavanje stabilnog poslovnog okruženja za mobilne operatore i druge investitore, kreiranje uslova za dalji razvoj mobilnih elektronskih komunikacionih mreža i usluga i omogućavanje implementacije i razvoja naprednih tehnologija (npr. 5G NR) kroz blagovremenu dodjelu adekvatnih frekvencijskih resursa, omogućavanje dostupnosti širokopojasnih usluga prenosa podataka odgovarajućeg kvaliteta na što je moguće većem dijelu teritorije Crne Gore, obezbjeđivanje razvoja elektronskih komunikacionih usluga i infrastrukture za podršku društvenom i ekonomskom napretku Crne Gore, ostvarivanje prihoda za budžet Crne Gore od dodjele radio-frekvencija koji odražavaju tržišnu vrijednost spektra - kazao je on.
Kako se navodi u saopštenju, radio-frekvencijski resursi koji su bili predmet dodjele će biti dostupni za implementaciju MFCN (TRA-ECS) sistema uz potpunu primjenu principa tehnološke neutralnosti, što će, kako vjeruju u Agenciji, dovesti do njihove maksimalne valorizacije od strane mobilnih operatora. Posebno se vodilo računa o očuvanju konkurencije na tržištu javnih mobilnih elektronskih komunikacionih usluga i omogućavanju kontinuiteta pružanja usluga velikom broju korisnika, koji uslovi su takođe zadovoljeni.
Odobrenja za korišćenje radio-frekvencija, koja su izdata sa periodom važenja do 1. septembra 2031. godine operatorima je uručio predsjednik Savjeta Agencije, Branko Kovijanić, nakon čega su se Tatjana Mandić, izvršna direktorica Mtela, Stjepan Udovičić, izvršni direktor Crnogorskog Telekoma i Branko Mitrović, generalni direktor Telenora, obratili medijima. Sa aspekta njihovih interesa i poslovnih planova istakli su značaj postignutih rezultata i spektra koji su dobili na korišćenje, te iskoristili priliku da ukažu na stručnost u pripremi i transparentnom sprovođenju ovog važnog postupka.
Izvršna direktorica M:tela Tatjana Mandić navela je da je sprovredena aukcija bila od posebnog značaja za M:tel jer je ova kompanija smo na toj aukciji obnovila postojeće licence dobijene 2007. godine i tako obezbijedili kontinuitet poslovanja.
- M:tel je imao potrebu i za kupovinom dodatnog spektra koji će omogućiti povećanje kapaciteta u skladu sa porastom saobraćaja u M:telovoj mreži – kazala je Mandić.
Ona je navela da je tokom 15 godina M:tel narastao od skromnog trećeg mobilnog operatora do operatora koji danas ima najviše korisnika mobilne telefonije u Crnoj Gori.
- Posebno ističemo značaj dodijeljenih frekvencija za unapređenje 4 G mreže sa kojom ćemo korisnicima pružiti najbolji mogući servis. Kompanija M:tel i ove godine nastavlja sa značajnim ulaganjima u mobilnoj mreži što će korisnicima obezbijediti najbolje usluge na našem tržištu – istakla je Mandić.
Izvršni direktor Crnogorskog Telekoma Stjepan Udovičić naveo je da je za tu kompaniju to izrazito koristan resurs.
- Mi smo ga već stavili u pogon i nadam se u budućnosti da će Agencija i sve državne institucije sav postojeći spektar ponuditi jer spektar jedino ima smisla za sve nas kada se koristi na dobrobit građana i firmi. Iz našeg ugla gledanja proces je bio profesionalan, dobro organizovan i transparentan – saopštio je Udovičić. Generalni direktor Telenora Branko
Mitrović rekao je da je ta kompanija učešćem na aukciji spektra uz snažnu podršku novog vlasnika mađarske kompanije 4iG potvrdio da vjeruje u ovo tržište i da će kao pokretačka snaga daljeg razvoja svojim uslugama ubrzati oporavak crnogorske ekonomije.
- Značaj ove aukcije je u tome što su operatori pored obnavljanja postojećih blokova kupili i nove blokove spektra koji do sada nijesu bili korišćeni što je siguran signal da ispred svih nas jedan novi investicioni ciklus – poručio je Mitrović.