Svijet

Dodijeljene Pulicerove nagrade

Izvor

Ovogodišnju nagradu za najbolje novinarske radove - koju tradicionalno dodjeljuje Univerzitet Kolumbija na prijedlog savjetodavnog odbora u kojem sjedi 19 članova - novinari Vašington Posta dobili su za najbolje izvještavanje na polju međunarodnih odnosa, kojim je obrađena problematika posljedica američke vojne prisutnosti u Iraku, te za najbolji članak i kritiku. Novinarka istog lista Katlin Parker dobila je nagradu za  kolumnu u kojoj obrađuje niz političkih i moralnih pitanja u američkom društvu.

Odmah za njima slijede novinari Njujork Tajmsa, koji su osvojili nagrade za izvještavanje sa domaćeg terena te nagradu za analitičko izvještavanje. Prestižno priznanje za najbolju priču u kategoriji istraživačkog novinarstva dobili su predstavnici neprofitne organizacije ProPublica, koji su u suradnji sa novinarima Njujork Tajmsa napisali priču o ekipi liječnika hitne službe zarobljenih u bolnici u Nju Orleansu, koja je u vrijeme uragana Katrina bila posve odsječena od svijeta. Tako je, prvi put u istoriji Pulicerove nagrade, jedan interenet portal – ProPublika – dobio novinarsku nagradu.

Novinari dnevnog lista Filadelfija Dejli Njus takođe su nagrađeni u kategoriji istraživačkog novinarstva za priču o otpadničkom odredu policajaca za borbu protiv narkodilera. Seatl Tajms je nagrađen u kategoriji vodeće vijesti za pokrivanje ubistva četvorice američkih policajca u predgrađu Sijetla i policijske potjere za ubojicom. Pulicerova nagrada se počela dodjeljivati još 1917. godine nakon smrti tada vrlo utjecajnog američkog novinara i izdavača Džozefa Pulicera. Svaki dobitnik, osim sertifikata, prima i novčanu nagradu u iznosu od 10.000 dolara.

Portal Analitika