To je saopšteno na okruglom stolu ‘’Podrška sakupljačima sekundarnih sirovina’’, koji je organizavala NVO Mladi Romi.
Izvršni direktor NVO Mladi Romi, Samir Jaha, rekao je da je cilj projekta da se poboljšaju prava sakupljača sekundarnih sirovina kroz povećanje zapošljivosti i radnih mogućnosti.
„Ovo je projekat koji se realizuje u 13 crnogorskih opština. Radi se o opštinama u kojima imamo pripadnike RE zajednice. Projekat je vrijedan 25 hiljada dolara. Najveći dio sredstava opredijeljen je za kupovinu opreme sakupljača sekundarnih sirovina“, naveo je Jaha.
Govoreći o ciljnoj grupi projekta, Jaha je pojasnio da je 50 odsto učesnika sa stalnim ili privremenim naseljenjem u Crnoj Gori, dok je 50 odsto državljana Crne Gore.
„Od 13 opština, uspjeli smo u 11 opština da organizujemo fokus grupe, u okviru kojih smo imali 94 učesnika. U svakoj opštini smo imali fascilitatore, koji su uglavnom dolazili iz romske zajednice“, rekao je Jaha.
Kazao je da je organizovan javni poziv za dodjelu alata koji je trajao dvije sedmice, a na koji je stiglo 147 aplikacija.
„Obezbijedili smo istu opremu za sve, kako bi svi imali iste alate, kao i da nikoga ne bismo uskratili. U jednoj kutiji ima 14 različitih alata, a kutija je vrijednosti 450 eura, sa značajnim popustom koji smo dobili“, naveo je Jaha.
Kazao je da će uskoro biti objavljena publikacija koja ima za cilj da ukaže na sve probleme i prijedloge koje su dobili tokom rada sa fokus grupama.
Predstavnik Ambasade SAD-a u Crnoj Gori, Walter Andonov, rekao je da polje projekta kojeg sprovodi NVO Mladi Romi spada u domen prirotetnih aktivnosti ambasade, koje se tiču unapređenja ljudskih prava i prava ranjivih kategorija.
„U tom cilju ovaj projekat izuzetno doprinosi pomaku i unapređivanju procesu integracije RE populacije u crnogorskom društvu. Dodatno, projekat doprinosi i zaštiti životne sredine, kao i zapošljavanju RE populacije“, rekao je Andonov.
Predstavnica Ministarstva ekologije,prostornog planiranja i urbanizma, Branka Milašinović, kazala je da očekuje da će ovaj projekat unaprijediti i podići na viši nivo oblast sakupljanja otpadom.
„Na našem putu ka Evropskoj uniji potrebno je da ispunimo veoma zahtjevne procente koji se odnose na reciklažu. Ubijeđena sam da ćemo na tom putu biti dobri partneri“, navela je Milašinović.
Predstavnica Centra za stručno obrazovanje Ljiljana Garić je, govoreći o Programu obrazovanja za sticanje ključnih vještina za sakupljanje sekundarnih sirovina, kazala da su na tom programu radili dugo, jer do sad nije postojao.
Pojasnila je da je uslov za pohađanje Programa završen program elementarnog funkcionalnog opismenjavanja, odnosno treći razred odnovne škole.
„Cilj programa je osposobljavanje za pravilno sakupljanje, sortiranje, obradu i transport sekundardnih sirovina.
Predstavnik Odjeljenja za inkluziju Roma i Egipćana u Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Sokolj Beganaj, podsjetio je da je Vlada usvojila Strategiju za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana za 2021/2025. u cilju unapređenja položaja te populacije u Crnoj Gori, a samim tim i zapošljavanja.
„Osim Programa obrazovanja za sticanje ključnih vještina za sakupljanje sekundarnih sirovina, čija je standardizacija u toku, napravićemo korak naprijed. Planirali smo izradu nacionalnog programa za transformaciju neformalne zapošljivosti Roma i Egipćana u Crnoj Gori. To znači kad budemo standardizovali zanimanje sakupljači sekundarnih sirovina, to će se voditi kao formalno zaposlenje, što podrazumijeva radni staž i sva radna prava“ naveo je Beganaj.
Prisutnima se, putem Zooma, obratio i predstavnik organizacije Roma Economic Development Initiative – REDI Recycling North Macedonia Asib Zekir.
Okrugli sto je održan u okviru projekta Podrška sakupljačima sekundarnih sirovina, a koji je podržala Ambasada SAD-a u Crnoj Gori kroz Julia Taft program.