''RS će predložiti poseban zakon u kojem će se tražiti da se kazni sa pet godina zatvora svako ko određeni kolektivitet – BiH, RS, FBiH, Brčko ili kantone nazove genocidnim, kao i bilo koju nacionalnu grupu'' rekao je Dodik novinarima u Sarajevu.
Ako takav zakon prihvate, kako je kazao, partneri u parlamentu BiH, predstavnici RS su spremni da učestvuju u radu državnih institucija.
Dodao je da RS ne odustaje od zahtjeva da bude povučen zakon o zabrani negiranja genocida, koji je donio bivši Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.
Dodik je naveo da je RS spremna na razgovore sa svima kako bi se riješila politička kriza u BiH, što potvđuje i poziv lideru Stranke demokratske akcije (SDA) Bakiru Izetbegoviću da se 1. februara obrati u Narodnoj skupštini RS, ali da je to Izetbegović odbio.
Dodik i predsjednici ostalih stranaka vladajuće koalicije u RS danas su u zgradi Delegacije Evropske unije u Sarajevu razgovarali sa direktorkom pri Evropskoj službi za spoljne poslove Angelinom Ajkhorst i specijalnim izaslanikom Ministarstva spoljnih poslova SAD Metjuom Palmerom o izbornoj reformi u BiH.
''Oni (Ajkhorst i Palmer) smatraju da će biti neophodne male izmjene Ustava BiH kako bi se obezbijedilo da se donese novi Izborni zakon i to naravno ne može bez nas'' kazao je Dodik.
Prema njegovim riječima, predstavnici RS su zainteresovani za rješenje u vezi sa Domom naroda u Federaciji BiH, ocijenivši da su Srbi svih ovih godina bili potpuno diskriminisani kao narod u Federaciji BiH.
''Mi želimo da vidimo i omogućimo da Srbi biraju svoju delegaciju, a da to ne bude neka kamuflaža kao dosad i da ta delegacija ima popunu kako se predviđa Ustavom'' rekao je Dodik.
Još je naglasio da u izbornim reformama konstitutivnost naroda mora biti vidljiva kroz čitav politički sistem u BiH, dodavši da će predstavnici RS podržati samo takvu vrstu reforme, a da će odbaciti nametnuta rješenja.