Abiznis

Dogovoren nadzor svih banaka eurozone

Izvor

Od izbijanja dužničke krize prije skoro tri godine do danas, lideri EU u Briselu su se sastali 22 puta. Iako samit, koji je u toku, protiče bez predznaka “istorijski”, “vanredni” ili “krizni”, evropski šefovi država i vlada i dalje su u centru pažnje imali pitanja jačanja ekonomsko-monetarne unije.

Jedan od značajnih koraka u tom pravcu svakako je i stvaranje evropske bankarske unije. Evropski lideri postigli su dogovor o tzv. jedinstvenoj “superviziji banaka”.

“Evropski savjet pozvao je na brz dogovor o zakonskom okviru, koji bi trebalo da bude postignut do 1. januara 2013. godine. Kada se to usaglasi, jedinstveni nadzorni mehanizam trebalo bi da postane operativan tokom 2013.godine”, objasnio je predsjednik Savjeta EU Herman van Rompej.

Dogovor o jedinstvenom nadzoru banaka postignut je uz prethodno usaglašavanje stavova Njemačke i Francuske

Nadzor 6.000 banaka eurozone od strane Evropske centralne banke, koja bi pritom imala jasno odvojenu monetarnu i nadzornu ulogu, omogućiće direktnu pomoć za dokapitalizaciju posrnulih nacionalnih banaka bez uplitanja nacionalnih državnih dugova. Mnogi ovaj korak ocjenjuju kao korak u pravcu “prekida začaranog kruga”, koji je postojao između dužničkih kriza u bankarskom sektoru i ekonomije samih država.

Francuska se zalagala da do kraja ove godine dođe do uspostavljanja ove supervizije, kako bi ugrožene banke što prije dobile direktan pristup evropskim fondovima, dok se Njemačka, pomalo nervozna zbog ovakvih pozajmica, zauzimala za “promišljeniji” i duži proces odlučivanja, naglašavajući da je u pitanju kvalitet, a ne brzina stvaranja evropskog nadzora banaka.

Što se tiče kontrole nacionalnih budžeta Njemačka se zalaže za imenovanje posebnog evropskog komesara, dok Francuska, ali i neke druge članice EU, ne žele da prepuste kontrolu nad svojim finansijama, ali se i protive promjeni evropskog ustava, što bi bio slučaj ukoliko se prihvati njemački prijedlog.

foto: Rojters

Portal Analitika