- Većina zemalja regije će se zbog toga morati fokusirati na fiskalnu konsolidaciju, osim Makedonije koja jedina ima prostor da ublaži poresku politiku- navodi se u analizi Dojče banke, prenosi regionalni portal Seebiz.
Iako postoji rizik od povlačenja evropskih banaka sa tržišta zemalja zapadnog Balkana, analitičari Dojče banke smatraju da je to malo vjerovatno. Navode da su, usprkos rastu problematičnih kredita, bankarski sektori zemalja regije u relativno dobrom stanju, odnosno dobro kapitalizovani i profitabilni, posebno u Hrvatskoj i Srbiji, kao i da su portfelji banaka- kćerki u regiji mali u u poređenju sa matičnim bankama.
Ističe se da je, i pored najave nove koalicione Vlade u Srbiji da će proritet imati ekonomski rast, dinar rekordno oslabio zbog zabrinutosti investitora oko fiskalne konsolidacije i utiska da novi Zakon o Narodnoj banci Srbije smanjuje nezavisnost te institucije. Kao odgovor na ta događanja, centralna banka je povećala referentnu kamatnu stopu, a Vlada Srbije se obavezala da smanji budžetski deficit ispod četiri odsto BDP-a u 2013. i zatraži novi aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Kako se dodaje, zemlje zapadnog Balkana bi pored direktnih kanala prenošenja krize iz eurozone kroz ekonomske i finansijske veze, mogle biti izložene i indirektnim rizicima. Zemlje regiona izložene su riziku od prelivanja krize, posebno u slučajevima visokog spoljnog duga ili kratkog roka dospijeća zaduženja, kao i velikog dijela zaduženja u stranoj valuti. Takođe, postoji i kamatni rizik zbog rastućih troškova zaduživanja.
S izuzetkom Albanije i Bosne i Hercegovine, stalno prisutni deficit tekućeg računa platnog bilansa doveo je do relativno visokog nivoa vanjskog duga, posebno u Hrvatskoj, Makedoniji i Srbiji. Nivo duga u stranoj valuti je takođe visok i čini više od 50 posto ukupnog zaduženja privatnog sektora u regiji i više od 70 posto kredita u Albaniji, BiH i Hrvatskoj, što ih čini ranjivim na slabljenje valuta. Dojče banka je ocijenila i da postoje znaci da napetost u eurozoni povećava troškove zaduživanja na Zapadnom Balkanu.