Abiznis

Dojče vele: Najlogičniji scenario da Crna Gora slijedi Njemačku

Izvor


Dojče vele /Deutsche Welle/ prenosi da monetarni eksperti takođe ocjenjuju da Crna Gora i njeni građani ne treba previše da strahuju, jer ta zemlja od 2002. godine koristi euro uz saglasnost njemačke savezne banke - Bundesbank.



U Centralnoj banci Crne Gore (CBCG) tvrde da nema razloga za zabrinutost.

„Imamo rezervni plan. Dnevno pratimo kretanja i razmatramo sve opcije“, saopšteno je iz CBCG, javila je MINA-BUSINESS.

Predsjednik Odbora za finansije i budžet u crnogorskom parlamentu, Aleksandar Damjanović, kaže za Dojče vele da je Crna Gora svoju monetarnu sudbinu vezala za Njemačku, koja je, kako ističe, najzainteresovanija da euro opstane kao valuta.

„Mislim da se euro pokazao kao dobro sredstvo za smanjivanje svih političkih uplitanja u monetarnu politiku, iako smo na drugoj strani morali da vodimo mnogo pametniju fiskalnu politiku jer smo ograničeni činjenicom da na euro nemamo uticaj“, dodaje Damjanović.

Makroekonomski parametri se u Crnoj Gori dramatično pogoršavaju. U posljednje tri godine zaduženost je porasla tri puta, strane investicije su prošle godine bile 40 odsto manje nego 2010, nelikvidnost privrede i građana je enormna, dok dnevno pristižu računi loših privatizacija.

Ali, zvaničnici u Podgorici i dalje tvrde da ta zemlja ispunjava takozvane Mastrihtske kriterijume, dok se nezvanično navodi da je veličina osnovni razlog zbog kojeg Crna Gora neće biti isključena iz eurozone. Crna Gora sa svojom slabom privredom i 670 hiljada stanovnika ne može ni teorijski da ugrozi taj projekat.

Član Odbora za međunarodne odnose i evropske integracije u Skupštini Crne Gore, Genci Nimanbegu, za Dojče vele kaže da bi uvođenje sopstvene crnogorske valute (perpera) samo značilo velike troškove, posebno zbog činjenice što su centralne banke u ovom regionu izgubile kredibilnost.

On dodaje da će Crna Gora ubuduće, ipak, morati da uloži znatno više napora kako bi euro zadržala kao zvaničnu valutu.

„Postoji dosta prepreka da euro u Crnoj Gori bude stabilna valuta iz razloga što privreda malo proizvodi. Dugoročno, mora se razmišljati da se pojača konkurentnost privrede da bi euro ovdje ostao sredstvo plaćanja“, zaključuje Nimanbegu.


Portal Analitika