Dojl, bivši savjetnik u Odeljenju MMF-a za Evropu, koji upravlja programima za, između ostalih zemalja, Grčku, Portugaliju i Irsku, istakao je da je propust Fonda da na vrijeme i više puta izda upozorenje nervoznim političarima u regionu rezultovao patnjom građana u prezaduženim zemljama i opasnošću da bi situacija mogla dodatno da se pogorša.
Nedostatak odlučne akcije MMF-a je "na rub propasti dovela drugu valutu po zastupljenosti u svjetskim valutnim rezervama", odnosno euro. Dojlov napad na MMF je došao u vrijeme kad sve više jača zabrinutost da oštre mjere štednje koje Fond zahtijeva od zemalja koje kredituje čine više zla nego dobra, a istovremeno ne uspijevaju da obuzdaju krizu koja traje već treću godinu.
Baš u vrijeme kad je Dojl napisao pismo, 18. juna, viši zvaničnici MMF-a, uključujući prvu ženu na mjestu izvršne direktorke te institucije Kristin Lagard, pokušavali su da na samitu Grupe 20 najrazvijenijih privreda svijeta u Meksiku dogovore sa liderima 17-člane eurozone nove antikrizne mjere. Dojl je istakao da je favorizovanje Evrope, koje "ako ništa, postaje sve jače", jedan od razloga zašto MMF nije obavio svoj zadatak u nadzoru globalne privrede.
"Ta činjenica je posebno jasna kad je riječ o izboru izvršnih direktora, koji je u proteklih deset godina bio više nego očito katastrofalan", rekao je bivši zvaničnik Fonda. On je govoreći o Lagardovoj, koja se na čelnoj poziciji u MMF-u nalazi nešto više od godinu dana, rekao da "čak ni izbor trenutne čelnice nije bio bez mrlje, budući da ni njen pol, ni integritet ni elan ne mogu da nadomeste ključnu nezakonitost procesa izbora".
foto: dnevni avaz