Abiznis

Ekspertkinja u Ministarstvu prosvjete postala generalna direktorka iako je postupak tužilaštva u toku

Dok SDT još izviđa njen angažman, Bratić postavila Drašković na čelo interne revizije

Obavještavamo vas da je postupak izviđaja u navedenom predmetu i dalje u toku, a više informacija i podataka nije moguće saopštiti radi zaštite interesa postupka, rekli su Pobjedi iz SDT, ukazujući na pretpostavku nevinosti predviđenu Ustavom

Dok SDT još izviđa njen angažman, Bratić postavila Drašković na čelo interne revizije Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Izviđaj u postupku protiv ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić zbog sumnje da je oštetila državni budžet za 15.000 eura, a kojim je obuhvaćena i revizorka Slavica Drašković, još traje, saopšteno je Pobjedi u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT).

Izviđaj

Postupak je pokrenut sredinom aprila kako bi se ispitalo zbog čega je Bratić za vršenje revizije u njenom resoru angažovala po ugovoru o djelu, između ostalih, eksperta koji se predstavljao kao državni revizor mada to nije bio, čime je prekršen Zakon o državnoj reviziji.

"Obavještavamo vas da je postupak izviđaja u navedenom predmetu i dalje u toku, a više informacija i podataka nije moguće saopštiti radi zaštite interesa postupka", naveli su u SDT-u, ukazujući na pretpostavku nevinosti predviđenu Ustavom.

Uprkos pokrenutom izviđaju, Vlada je početkom maja, na prijedlog Bratić, zaposlila Drašković i postavila je na mjesto generalne direktorice za unutrašnju reviziju i nadzor rada državne uprave u njenom ministarstvu.

Kako je Pobjeda ranije objavila, Drašković je od 8. januara po ugovoru o djelu angažovana u resoru Vesne Bratić da kroz provjeru poslovne dokumentacije istraži odluke bivše vlasti. Ona se u dopisima upućenim institucijama predstavljala kao državna revizorka, iako nikad nije bila zaposlena u DRI, niti je imala njihovu legitimaciju. Ispit za državnog revizora je položila 21. januara ove godine.

Predstavljanje

Da Drašković nije državna revizorka, saopštili su iz DRI, ističući da ovakav slučaj nijesu imali od osnivanja 2004. godine. U mejlu upućenom Fondu PIO, Drašković je potom i sama priznala da se lažno predstavljala, zamolivši da se njene aktivnosti ne vezuju sa poslovima DRI.

Osim kod Vesne Bratić, Drašković je kontrolisala budžetske rezerve i Ministarstva zdravlja, na osnovu ugovora koji je sa njom potpisala ministarka Jelena Borovinić-Bojović, a koji, takođe, važi od 8. januara. U oba resora, Drašković je za ,,češljanje“ dokumentacije primala po 1.000 eura mjesečno.

Uz Drašković, Bratić je za ove poslove angažovala više lica, među kojima i Vladimira Drekalovića, vanrednog profesora na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, gdje predaje predmete iz grupe psihologija, logika i filozofija, kao i obrazovanje učitelja. Drašković je završila Pomorski fakultet i ima licence internog revizora i ovlašćenog računovođe. Iz Ministarstva su ranije kazali da su za ekspertsko-konsultantske usluge angažovani članovi ekspertskog tima - advokati, ekonomisti, univerzitetski profesori iz različitih oblasti i drugi istaknuti stručnjaci. Tajnim su u međuvremenu proglašeni izvještaji koje je sastavila Drašković.

Prema zakonu o DRI, poslove državne revizije može obavljati isključivo državni revizor zaposlen na osnovu javnog oglasa u ovoj instituciji.

"Za ovaj posao može biti izabrano lice koje ima visoku stručnu spremu, najmanje pet godina radnog iskustva u struci i položen ispit za državnog revizora. Lica koja su položila državni revizorski ispit, a nijesu svojstvo državnog revizora stekla shodno članu 45 Zakona o DRI nemaju pravo vršiti bilo koju radnju iz nadležnosti DRI, niti se potpisivati kao državni revizori, posebno ne na bazi zaključenih komercijalnih ugovora za pružanje usluga trećim licima", objasnili su ranije iz DRI.

Drašković saopštila da je 13. februara podnijela krivične prijave protiv senatora DRI.

Portal Analitika