Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Đokaj: Ministarstvo da obrazloži na osnovu čega je propisalo da konobari obrađuju lične podatke

Član Savjeta AZLP

Đokaj: Ministarstvo da obrazloži na osnovu čega je propisalo da konobari obrađuju lične podatke

Đokaj je kazao da ne želi da hipotetički donosi bilo kakve zaključke prije nego Ministarstvo javno objavi osnov na koji se pozvalo prilikom donošenja mjera, ali ukazuje da bi nepostojanje adekvatnog zakonskog utemeljenja moglo značiti ulazak u zonu kršenja zakona, Ustava ali i međunarodnih propisa u obradi ličnih podataka

Đokaj Foto: pobjeda
Đokaj
PobjedaIzvor

Član Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka Muhamed Đokaj pozvao je u izjavi za Pobjedu Ministarstvo zdravlja da obrazloži na osnovu koje konkretno zakonske norme je propisalo da ugostitelji imaju pravo da ostvare uvid u kovid potvrde i na taj način obrade lične podatke građana koji ulaze u unutrašnjost lokala.

On je takav apel uputio nakon što je, kako je kazao, dobio brojne upite građana na osnovu kojeg konkretno akta je ovakav vid provjere ličnih podataka omogućen.

- Na sajtu Ministarstva zdravlja nijesam uspio pronaći mjeru ili naredbu u okviru koje se precizira, odnosno navodi konkretno član zakona kojim se konobari ovlašćuju za obradu ove vrste podataka, odnosno uvid u kovid potvrdu koja, kako je najavljeno iz Ministarstva, važi uz ličnu kartu ili pasoš – rekao je Đokaj.

Ministarstvo zdravlja je u petak objavilo nova pravila za boravak gostiju u unutrašnjosti ugostiteljskih objekata, ali i za noćne klubove i diskoteke i na otvorenom, odnosno da moraju posjedovati Nacionalnu kovid potvrdu koja dokazuje da je osoba vakcinisana sa jednom ili dvije doze, da ima negativan PCR test ne stariji od 72 sata, antigenski ne stariji od 48 sati, ili da je „preležala“ koronu u periodu ne dužem od 180 dana. Uvid u potvrdu i provjeru podataka sprovodi ugostitelj, odnosno konobar.

Mora postojati osnov

Đokaj je kazao da ne želi da hipotetički donosi bilo kakve zaključke prije nego Ministarstvo javno objavi osnov na koji se pozvalo prilikom donošenja mjera, ali ukazuje da bi nepostojanje adekvatnog zakonskog utemeljenja moglo značiti ulazak u zonu kršenja zakona, Ustava ali i međunarodnih propisa u obradi ličnih podataka.

- U protivnom, ne bude li adekvatnog osnova, onda građani mogu da tuže sve one subjekte koji im traže na uvid i obradu navedene informacije, odnosno podatke koji se ubrajaju u podatke iz posebne kategorije, jer se odnose na zdravstvene informacije – naveo je Đokaj.

On podsjeća da se obrada podataka obavlja samo uz postojanje pravnog osnova, odnosno saglasnosti lica čiji se podaci obrađuju, ili ako je jasno precizirano ovlašćenje.

- U tom kontekstu, da bi konobari, odnosno ugostitelji, mogli da očitavaju i skeniraju kovid potvrde i upoređuju sa ličnim ispravama, moraju imati jasno zakonski osnov za tako nešto – naveo je Đokaj.

Direktor direktorata za digitalno zdravlje Aleksandar Sekulić je u petak na konferenciji za medije, odgovarajući na pitanja novinara poručio da se na samoj validaciji kovid potvrde nalaze samo ime i prezime i datum rođenja, te da nema straha od narušavanja ličnih podataka građana.

On je naveo da građani samim pružanjem na uvid potvrde daju saglasnost za obradu podataka.

- Mi ne dajemo medicinska stanja, validacija kroz QR kod ne daje vaše stanje već samo podatke koje vi želite da date. U krajnjem, nijeste u obavezi da ih bilo kome prezentujete. Vi dajete saglasnost da dajete određeni dio podataka. Mi ih kao zdravstveni sistem ne dajemo nikome već samo vama - naveo je tada Sekulić.

Na pitanje Pobjede da li su zdravstvene vasti imale komunikaciju sa Agencijom za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, zbog činjenice da kovid potvrda važi samo uz lični identifikacioni dokument, a da konobari nisu pripadnici zvaničnih organa poput policiije, carine, granične policije, Sekulić je kazao da se lični dokumenti već pružaju na uvid u turističkim objektima, poput hotela, te da nijesu našli za shodno da uopšte kontaktiraju Agenciju tim povodom.

Nedopustiva kontrola

Iz Centra za Građansko obrazovanje juče su, međutim, naglasili da je komunikacija između Ministarstva i AZLP morala da postoji i pozvali ih da se proaktivno uključe u proces informisanja građana o načinu funkcionisanja novog sistema izdavanja i korištenja nacionalnih digitalnih kovid potvrda.

Kako je saopštila Tamara Milaš iz te nevladine organizacije, nedopustiva je situacija u kojoj ugostitelji provjeravaju zdravstveni status gostiju, a da to prethodno nijesu uradile nacionalne službe koje su za to zadužene, kroz sistem pojačane inspekcijske kontrole, sa fokusom na turističke destinacije u zemlji, kao i provjerom prilikom ulaska na graničnim prelazima, carinskim zonama, kroz otvaranje punktova na više gradskih lokacija za obavljanje brzog testiranja, itd.

Navela je i da gotovo svaka od četiri vrste kovid potvrde sadrži lične podatke koji uključuju ime, prezime, datum rođenja, JMBG, te one predstavljaju uvid u zdravstveno stanje ili njegovu istoriju.

Za CGO je sporna i odredba kojom je predviđena obaveza izbora lica iz ugostiteljskog objekta koje bi vršilo kontrolu posjeda i sadržaja ovih potvrdi, jer lica zapošljena u ugostiteljstvu ne posjeduju bilo kakva javna ovlašćenja, odnosno ne rade u nekoj od javnih službi, poput policije, inspekcije ili zdravstvenog sektora, pa ne postoje ni zakonske pretpostavke da ovi podaci budu dostavljeni na uvid tim licima.

- Ministarstvo zdravlja Vlade Crne Gore je trebalo izdati preciznije informacije kako za građane, tako i za vlasnike ugostiteljskih objekata o načinu funkcionisanja nacionalne digitalne kovid-19 potvrde, kako bi se u potpunosti izbjeglo dostavljanje na uvid bilo kakvih ličnih podataka. Neophodno je bilo pojasniti da su građani dužni posjedovati samo QR kod koji je moguće čuvati u mobilnom telefonu ili u papirnom obliku, a čijim skeniranjem bi se na ekranu prikazali ime i prezime i datum rođenja korisnika, kao i status bilo koje Nacionalne digitalne kovid-19 potvrde - ističe Milaš.

Zato je, dodala je ona, Ministarstvo zdravlja bilo dužno da u koordinaciji sa Agencijom za zaštitu ličnih podataka prije donošenja ovakve odluke, napravi realnu procjenu neophodnosti ovakvih mjera, a zatim i da obezbijedi da se primjenjuju tako da ne zadiru u privatnost i lične podatke korisnika ugostiteljskih usluga.

- CGO podsjeća kako su i tokom dosadašnjeg toka pandemije kovid-19 virusa lični podaci građana bili više puta nesrazmjerno izloženi ili zloupotrijebljeni, što je moralo nametnuti obavezu Vladi da u ovim pitanjima pokaže poseban senzibilitet - ističe Milaš.

Portal Analitika