“Nećemo vam zaboraviti podršku kada je bilo najteže, podršku litijama i borbi za očuvanje srpskog naroda i srpske crkve u Crnoj Gori”, rekao je Carević koji je uz povelju Đokoviću uručio i ikonu.
Na dodjeli su osim Novaka Đokovića bili i njegovi roditelji Srđan i Dijana, ali niko od njih nije davao izjave medijima, kako je obrazloženo, “zbog situacije oko Australian Open-a”. Podsjetimo, Đoković je 16. januara deportovan iz Australije nakon što mu je otkazana viza jer nije vakcinisan protiv korona virusa.
Povodom Đokovićevog dolaska se ispred Opštine Budva okupilo nekoliko stotina ljudi, dok su se sa opštinskih zvučnika emitovale pjesme o Kosovu i srpskom rodu.
Tokom ceremonije uručenja povelje, u skupštinskoj sali bilo je nekoliko puta više ljudi nego što ima mjesta. Osim odbornka Demokratskog fronta sa porodicama, i zaposlenika opštine, prisutna su bila sveštena lica i kaluđerice Srpske pravoslavne crkve.
Ni Carević, ni Đokovići, a ni velika većina prisutnih nisu nosili maske protiv korona virusa.
Da Đokovićeve veze sa prosrpskim partijama u Crnoj Gori nisu od skoro, podsjeća bilbord sa njegovim likom tokom kampanje pred popis stanovništva 2011. godine.
Zvanje počasnog građanina Budve je Đokoviću dodijeljeno jer se vjenčao u budvanskom hotelu Sv. Stefan 2014.godine.
To je obrazloženje odluke koju su izglasali odbornici budvanske Skupštine avgusta 2018., u kojem se navodi da su vjenčanju prisustvovale brojne svjetski poznate ličnosti.
“Na taj način je Novak Đoković nesumnjivo doprinio da se ugled Budve u svjetskoj javnosti podigne na znatno viši nivo", piše u obrazloženju.
Statut Opštine Budva propisuje da se "počasnim građaninom proglašava lice koje je posebno zaslužno za razvoj vrijednosti demokratskog društva, istorijskog događaja i tradicije, položaja i ugleda opštine, njenog odnosa sa drugim gradovima i opštinama u zemlji i inostranstvu", ali bez detalja o kriterijumima odabira.