Odlazak ljekara iz državnih medicinskih ustanova u privatne i u inostranstvo, gotovo da je postala praksa. Kada ljekar ostane vjeran malom mjestu i zdravstvenoj stanici bude, skoro, neprimijećeno. Takav primjer je doktorica Sanja Bušaj iz Nikšića koja je prvo radno mjesto pronašla prije devet godina u Šavniku.
Danas i pored obaveza u bolnici Brezovik i specijalističke prakse u Kliničkom centru Crne Gore u Podgorici, petkom, subotom i nedjeljom ordinira u Zdravstvenoj stanici Šavnik. Ostalim danima smjenjuju se ljekari iz nikšićkog Doma zdravlja.
Obaveza ljekara je da pomogne pacijentu bez obzira na mjesto i vrijeme, kaže doktorica Bušaj.
"Kao jedini ljekar u ambulanti u potpunosti ste posvećeni pacijentu, njegovim potrebama i nema nikakve pomoći sa strane, jer nema u blizini starijeg kolege, niti bolnice i doma zdravlja i morate pružiti adekvatnu medicinsku zaštitu", kaže Bušaj.
Ljekarka obilazi i pacijente u dvadeset osam šavničkih sela.
"To je čar koju pruža zdravstvo u malom mjestu. Nije to samo 'suvi' ambulantni posao", naglašava doktorica.
Često, pored medicinske pomoći treba i zbrinuti starog čovjeka.
"Dešavalo se da komšije pozovu ljekara, a kad tamo dođem leži stara osoba u teškom stanju. Sa ljudima iz socijalne struke okrijepimo čovjeka, naložimo vatru, skuvamo obrok, donesemo vode kako bi mogao dalje da se liječi", priča ljekarka.
Zdravstvena stanica raspolaže, uglavnom, potrebnom opremom. Ipak, treba nabaviti radiološku službu i manju laboratoriju.
Važnu ulogu u zdravstvenoj stanici imaju i medicinski tehničari. Doktorica Sanja Bušaj ističe njihovo iskustvo i požrtvovanje.