Indeks dolara, koji pokazuje kretanje vrijednosti SAD u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, potonuo je prošle nedjelje za 1,6 odsto, na 102,20 poena, blizu najnižeg nivoa od juna prošle godine.
Istovremeno, dolar je oslabio za 1,7 odsto prema evropskoj valuti, pa je cijena eura skočila na 1,0830 dolara, nedaleko od najvišeg nivoa za devet mjeseci.Kurs dolara prema japanskoj valuti potonuo je, pak, za 3,2 odsto, na 127,85 jena. Vrijednost dolara je naglo pala nakon što je u četvrtak objavljeno da je inflacija u SAD u decembru pala na 6,5 odsto na godišnjem nivou, sa 7,1 odsto mjesec dana ranije.
Na mjesečnom nivou, međutim, potrošačke cijene u najvećoj svjetskoj ekonomiji su u decembru pale za 0,1 odsto, što je bio prvi pad od maja 2020. To je išlo u prilog tezi da će američka centralna banka zbog slabljenja inflacije biti manje agresivna u podizanju kamatne stope u budućnosti.
Tako tržište novca procjenjuje da će čelnici Feda na februarskom sastanku podići ključne kamate za 0,25 procentnih poena, a ne za 0,50 poena, kao što su to učinili na prošlom sastanku prošle godine.
-Povećanje kamatnih stopa za 0,25 procentnih poena bilo bi prikladno u budućnosti - rekao je Patrik Harker, predsjednik ogranka Feda u Filadelfiji, krajem prošle nedjelje.
S druge strane, očekuje se da će zbog jačanja inflacije u Japanu tamošnja centralna banka uskoro početi da pooštrava monetarnu politiku, nakon višegodišnjeg vođenja izuzetno labave politike u cilju podsticanja rasta privrede.
Zahvaljujući tome, japanska valuta je prošle nedjelje značajno ojačala u odnosu na američku.Euro je takođe značajno ojačao u odnosu na dolar.Očekuje se da će Evropska centralna banka, kao i Fed nastaviti umjereno podizanje kamatnih stopa kako bi obuzdali inflaciju u evrozoni, a evro je podržan podacima koji su davali nadu da bi njemačka privreda, najveća u bloku, mogla da izbjegne recesiju.
Indeks dolara je porastao za oko 8 odsto prošle godine, pošto je američka centralna banka predvodila u podizanju kamatnih stopa kako bi obuzdala inflaciju, koja je sredinom godine dostigla maksimum u 40-godišnjim zemljama.
Fed je prošle godine povećao kamatne stope za ukupno 4,25 procentnih poena, na raspon od 4,25 do 4,50 odsto, što je njihov najviši nivo u posljednjih 15 godina.Prošle godine je, međutim, Evropska centralna banka (ECB) povećala kamatne stope za ukupno 2,5 procentnih poena.