On je dodao da u Crnoj Gori ne postoje dvije pravoslavne crkve i naglasio da je za SPC najvažnije da "nijedna vlast, bez obzira kako se zvala i kakve joj namjere bile, nema nikakvo pravo da utiče na unutrašnju crkvenu strukturu, ustrojstvo, kanonski poredak i unutrašnji duhovni život".
Džomić takođe procjenjuje da se uočava tendencija da se crkvama i vjerskim zajednicama, koje treba da budu ravnopravne, daje različiti obim i sadržaj prava.
- Uvodi se nejednakost u njihov pravni položaj, što će biti predmet naših detaljnih pravnih analiza - kazao je on za Dan.
- Ono što je za Mitropoliju i SPC prihvatljivo jeste isti obim prava, u odnosu na Temeljni ugovor koji je potpisan prošle godine u Vatikanu. To znači da su crkva i država nezavisne i potpuno autonomne u svojim nadležnostima, da su odvojene u pogledu svojih kompetencija, da sarađuju radi promovisanja opšteg dobra čovjeka i društva, da se poštuje crkvena autonomija, kanonsko pravo i crveni ustav, a sa druge strane da se poštuje država Crna Gora sa svojim ustrojstvom, ustavom i zakonom - pojasnio je Džomić u izjavi za Dnevne novine i dodao da je dijalog uvijek dobar, "ali dijalog sa raščinjenim licima koja su isključena iz crkve apsolutno nije moguć".
- Ne zbog toga što to ne želi neko od nas, nego zbog toga što su ta lica lišena kanonske mogućnosti da budu sveštenici i episkopi, bez obzira na to što ih neka politička instanca u Crnoj Gori priznaje kao nekakve sveštenike i vladare - rekao je Džomić.
Podsjećamo, premijer Igor Lukšić potpisao je u juče Sporazum o uređenju odnosa sa islamskom zajednicom i tom prilikom rekao da postoji mogućnost da će sa pravoslavnim crkvama potpisati dva sporazuma, jer je, kako je kazao, pravoslavna zajednica u Crnoj Gori podijeljena.
(Foto: kurir-info.rs)