On je komentarišući koalicioni sporazum DPS-a i SDP-a, koji predviđa da ako osvoje novi mandat na izborima vjerske zajednice moraju biti registrovane shodno zakonu, koji je u pripremi, konstatovao da su priče o navodnoj neregistrovanosti crkve u Crnoj Gori najobičnija floskula.
- Sve političke strukture u državama koje su dio Savjeta Evrope dužne su da se pridržavaju odredbi Evropske konvencije o ljudskim pravima i da imaju u vidu presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu po pitanju slobode vjeroispovijesti, položaja crkava i vjerskih zajednica u članicama Savjeta Evrope i odnosa između crkava i vjerskih zajednica s jedne i države s druge strane. U tom pogledu postoji obaveza i za Crnu Goru, koja je ratifikovala Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, a ovdje se neposredno primjenjuje - naglasio je Velibor Džomić.
Prema njegovom mišljenju, intencija zemalja članica EU i država članica Savjeta Evrope jeste da je država sasvim neutralna u odnosu na unutrašnja pitanja crkava i vjerskih zajednica.
Džomić je napomenuo da država propisuje svoje zakonodavstvo i opšti pravni položaj, ali to ne znači da ona ima pravo da ukida stečena prava crkava i vjerskih zajednica, niti da zadire u bilo koja druga prava tih institucija. On je naglasio da su Mitropoliju crnogorsko-primorsku do sada primoravali na registraciju koja ne postoji.