“Plan nam je da jedinstvenu crnogorsku berzu povežemo sa regionalnim balkanskim tržištima kapitala, i preko programa Evropske unije i sa Atinskom berzom”, rekao je Knežević Portalu Analitika.
Prema njegovim riječima, spajanje sa berzama regiona i Atinskom berzom nije moglo ranije da se uradi jer je u vrijeme zajedničke države- Srbija formirala Beogradsku berzu, i ona je postala član evropskog udruženja berzi.
“Sada će crnogorska berza postati članica evropskog udruženja berzi. Osim integracije berze radićemo na dovođenju stranih investitora i vraćanju povjerenja u crnogorsko tržište kapitala. Ponudićemo berzama bivše SFRJ dvojne kotacije u eurima i u njihovim nacionalnim valutama: kunama, konvertabilnim markama, denarima…Time ćemo značajno popraviti obim i trgovinu na crnogorskim berzama” otkrio je Knežević.
On je izuzetno zadovoljan što su akcionari obje berze sa gotovo 100 odsto prihvatili spajanje u jedinstvenu berzu.
Spajanju berzi je prethodila promjena vlasništva u Nex berzi u novembru prošle godine, kada je Atlas grupa postala većinski vlasnik. Ta grupa i vlasnici Montenegro berze i ranije su se zalagali za objedinjavanje.
Akcionari Montenegroberze i Nex Montenegra su, nešto ranije, na današnjim vanrednim skupštinama donijeli odluku o spajanju dvije berze.
Te odluke su jednoglasno donešene na obje berze. Time se završila procedura stvaranja jedinstvene berze, projekta koji bi podrazumijevao definisanje pravnih, tehničkih i ekonomskih pitanja.
Optimalno vrijeme za završetak spajanja je kraj prvog kvartala ove godine. Formalno pravno, Komisiju za hartije od vrijednosti treba upoznati sa odlukama donesenim na vanrednim skupštinama, uraditi projekat spajanja i sačekati revizorske izvještaje.
Jedino je crnogorsko tržište hartijama od vrijednosti od svih u regionu imalo dvije berze.