Gostujući na Gradskoj televiziji, on je istakao da ne treba izgubiti iz vida kako je, za sada, riječ o medijskim napisima iako su pojedine nevladine organizacije i ranije ukazivali na moguće zloupotrebe.
“Tu se još ne zna šta je tačno, a šta plod mašte nekih novinara koji su 30 godina poznati po stvaranju afera, od kojih ni jednu nisu doveli do kraja. Da vidimo hoće li ovog puta biti u pravu. Ne sviđa mi se kada jedna grupa nekoga optuži, pa se prave emisije i vrši medijska hajka o tome kako je neko nečastan. To ne vodi ničemu dobrom. Riječ je o anarhiji – onaj ko je glasniji u borbi protiv diktature u medijima, dobije više grantova. I onda imate borbu za grantove, a ne za istinu”, dodao je on.
Još jednom je podsjetio da oni koji pokrivaju važne funkcije poput čelnika tužilaštva i sudstva moraju posebno da budu odgovorni.
Ekspertska i manjiska vlada dio demokratizacije
Kako je rekao, oni koji treba da sačine buduću manjinsku vladu sada ni sami, zbog brojnih neslaganja, ne znaju odgovor na pitanje kada će ona biti formirana.
Ipak, vjeruje da će do formiranja doći – sa ili bez SNP-a.
“Nije lako SNP-u, jer treba da sjedi na tri stolice: jednoj za glasače, drugoj za Glavni odbor i trećoj za želju da budu dio vlasti, za čime čeznu još od 1997. godine kad su se podijelili”, naveo je on i izrazio sumnju da će uspjeti da se dogovore unutar stranke.
Uz to, ne očekuje mnogo od manjinske vlade, jer smatraju da je riječ o sličnom principu formiranja i rada, kao što je to bio slučaj sa pretnodnom izvršnom vlašću, kojoj je 4. februara izglasano nepovjerenje. Kako kaže, rezultat ne može biti dobar, ali da su fomiranje ekspertske, pa manjinske vlade “dio puta da konačno postanemo demokratsko društvo i imamo stabilnu vlast”.
“Svi su izgleda zaboravili da mi kao građani ne postojimo zbog vlada i političara, nego oni postoje zbog nas. I država, u krajnjem, postoji zbog građana. U Crnoj Gori je sve preokrenuto. Volio bih da napravimo najbolje izborne zakone na svijetu, ali i tada će opet biti nezadovoljnih koji će zloupotrebu vidjeti u svemu”, dodao je on.
Najave uvećanja broja ministarstava na čak 20, Đonović ocjenjuje kao potrebu za zadovoljavanjem želja pojedinaca “koji misle da su njihove zasluge za Crnu Goru velike i neosporne”.
Crna Gora kao igračka
On smatra da je Crna Gora “završila dosta posla, koji zemljama regiona tek predstoji”. Posebno izdvaja ponašanje predsjednika SrbijeAleksandra Vučićakoji “prostačkim jezikom” govori o kolegama iz okruženja. Ipak, nada se da “procesi idu dalje” i da će građani shvatiti da će, ako ponovo daju vlast takvima, ponovo biti izigrani.
“I naša prethodna vlada se ponašala kao da je Crna Gora igračka. Pravili su eksperimente, a niko od njih prije toga nije imao ozbiljan posao. Oni prvo ne znaju što je država, a misle da sve znaju. To upućuje na političku glupost koju oni sobom nose”, dodaje on.
Izjavu mandataraDritana Abazovićada će predlog za zasijedanje Skupštine na kome će se glasati o manjinskoj vladi stići prije ove nedjelje, Đonović vidi kao još jednu u nizu najava koje isključivo zavise od najužeg rukovodstva SNP-a.
“Vidite na što je spala Crna Gora – da fomiranje vlade zavisi od nove sjednice Glavnog odbora SNP-a. Svakako je dobro da je čine pripadnici svih manjina – ili većina – koje žive u Crnoj Gori, ali ne po svaku cijenu. Ne možete praviti dogovore i kompromise sa partijama koje nijesu raščistile elementarna politička događanja unutar svoje države. Zbog čega je bitno što će predsjednik SNP-aVladimir Jokovići njemu slični reći šta je Srebrenica, Otvoreni Balkan? Ti ljudi znaju i vole da slušaju gusle – i to je sasvim u redu – ali to su im pravila ponašanja, jer se pozivaju na svoje i naše đedove, prađedove ne znajući da je ovo 21. vijek. Oni ne vide što se dešava u Ukrajini, da je borba za teritoriju i da se istorija ponavlja – doduše, kao farsa”, navodi on.
Mali plaćaju ceh udruživanja
Ističe kako su promjene u Crnoj Gori uticale i na njen odnos prema vlastitoj državnosti.
“Crna Gora je devet vjekova znala da pazi državu, a sada je potpuno zaboravila i ono čime se ponosi predaje u ruke drugome. Sva borba se svodi na to da li ima ili nema Crne Gore”, dodaje on i podsjeća da su svako udruživanje “plaćali mali” te da zato i moramo voditi računa o vlastitim interesima.
Skupštinsku većinu od 49 poslanika koja je neophodna za izglasavanje članova sudskih i tužilačkih organizacija smatra mogućom ako SNP bude dio nove vlade. No, još jednom ukazuje da bi vlada s takvom članicom “stajala na krivim nogama”. Zbog toga i takve odluke smatra pravim kako bi građani vidjeli kome daju povjerenje.
“Bilo mi je krivo kad sam vidio kakav odnos imaju prema premijeruZdravku Krivokapićukada je boravio u Beogradu, ali ne zbog njega – on je zaslužio i gore – nego zbog Crne Gore. Ne treba se žaliti kada vas tretiraju kao crva ako ste se u to pretvorili. Politika ‘ekspertske’ vlade nas je u to pretvorila. Uistinu, u njoj ima pojedinaca koje mnogo cijenim, ali ne i to da trče da budu dio takve izvršne vlasti.
Nije vjerovao da će situacija na političkoj sceni Crne Gore ostati ista nakon Nove godine, ali sadašnje stanje vidi kao posljedicu odnosa “onih koji se nalaze na čelu partija, a koji sebe nazivaju političkom elitom”. Uz to, dodaje, ne treba zanemariti da “za retrogradnu i destruktivnu politiku koju vodi, Vučić stalno dobija podršku”. Kao ilustraciju navodi i to da njegovi podržavaoci Crnu Goru smatraju svojom kolonijom, te da teže i pripajanju Republike Srpske.
“Nisu oni zainteresovani za građane Beograda, kao što ni ovi naši potuđenjaci ili – kako su ih zvali 1918. godine – koritaši nisu zainteresovani za građane Crne Gore”, dodaje on.
Dozivanje pameti
Ne misli da će u narednom periodu biti bolje i smatra da će oni članovi nove vlade koji se budu “uvlačili pod kožu Srbiji” doživjeti istu sudbinu kao Krivokapić. Zato se nada da je “neminovan proces dozivanja pameti” – pod uslovom da oni koji treba, čuju što im se govori.
“Crna Gora koju želim ovdje je ona Crna Gora koju smo juče vidjeli u Sportskom centru ‘Morača’, ona pobjeda, pjesme od kojih ni jedna nije bila ružna, ni uvredljiva. Jeste da smo napravili značajne iskorake, ali sada se manjina igra Crnom Gorom… Valjda ćemo se više opametiti”, nada se on.
Saglasan je s ocjenom iz EU da čak 18 izbora ove godine treba povezati da budu održani iz tri ili četiri puta. Ipak, zbog brojnih razlika kako u dužini mandata tako i u specifičnostima na lokalnom nivou, smatra neodrživim zakonsko objedinjavanje izbora.
Kada je riječ o izborima u Glavnom gradu, i Đonović ima samo riječi hvale za gradonačelnika Ivana Vukovića, ističući da je Podgorica u proteklih nekoliko godina imala “vrlo dobru i vrijednu vlast”.