Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Đonović: Uri i SNP-u u interesu da ne dođe do dogovora, nijedno rješenje s ovakvom većinom nije pametno

„Lekić se nameće kao spasilac, a spasićemo se tek kad se oslobodimo takvih“

Đonović: Uri i SNP-u u interesu da ne dođe do dogovora, nijedno rješenje s ovakvom većinom nije pametno

Sagovornik Analitike napominje da bi, ukoliko do dogovora o novoj Vladi dođe, oni ostali bez vlasti, premijerskog mjesta i mnogih ministara, pa im je, kaže, mnogo bolja varijanta da sa pozicije vlasti pripremaju vanredne izbore

Đonović: Uri i SNP-u u interesu da ne dođe do dogovora, nijedno rješenje s ovakvom većinom nije pametno Foto: Gradski portal
Jovana Vuković
Jovana VukovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

„Za Crnu Goru je bolje što pregovori o formiranju Lekićeve Vlade nijesu uspjeli. Mada, s njima se ne zna, jer mnogi od njih znaju da više nikad neće biti vlast u Crnoj Gori, ako je sada izgube“, ocijenio je za Portal Analitika politički analitičar Ranko Đonović.

Đonović je, govoreći o jučerašnjim propalim pregovorima aktuelne parlamentarne većine da formira novu Vladu, kazao da je u pitanju „družina od koje ništa ne može iznenaditi.

„Možda će se oni i vratiti pregovorima kad odu kući i prespavaju. Imali smo to priliku više puta da gledamo“, napominje Đonović.

Komentarišući to što predstavnici Ure, SNP-a i Civisa nijesu dali potpise za zakazivanje vanredne sjednice Skupštine, na kojoj bi se izabrala nova Vlada, Đonović ukazuje da je njima u interesu da do dogovora ne dođe.

„Ako bi došlo do dogovora o novoj Vladi oni bi ostali bez vlasti, premijerskog mjesta i mnogih ministara. Mnogo im je bolja varijanta da oni sa pozicije vlasti pripremaju vanredne izbore“, smatra Đonović.

Ističe i da je od početka bio skloniji mišljenju da do formiranja Vlade neće doći.

„Pravo rješenje je da se ide na izbore. Nadam se da su građani dovoljno uvidjeli da državu ne treba dati u ruke onima koji se njome igraju“, kaže Đonović.

Mala bara puna krokodila

Sagovornik Analitike napominje da se aktuelna parlamentarna većina ne može dogovoriti ni oko čega.

„Oni se slažu kao rogovi u vreći. Osim toga, da svakoj od tih partija date da predloži sve ministre, njima bi prifalilo ministarskih mjesta, jer imaju velike apetite. Kako ono kaže stara izreka – Mala bara, puna krokodila“, smatra Đonović.

Kako ukazuje, nijedno rješenje s ovakvom većinom nije pametno.

„Oni su naučili da ruše. Za dvije godine koliko su na vlasti, koliko je mjeseci toliko je bilo neuspjeha i samo će ih biti još više ako ostanu ovi ili naprave novu Vladu. A do kad će građani nastaviti da ne reaguju na sve ono na što bi trebalo da reaguju ostaje nam da vidimo“, poručuje sagovornik Analitike.

Smatra i da pritisaka ima s dvije strane.

„Jedni dolaze iz Beograda i Moskve, a drugi od ostatka svijeta, od onih koji misle dobro Crnoj Gori“, dodaje Đonović.

Lekićeva vlada značila bi međunarodnu izolaciju

Prema njegovim riječima, ukoliko do formiranja Lekićeve vlade ipak dođe, neminovno nam slijedi međunarodna izolacija. 

„To i jeste cilj jedne strane, Beograda i Moskve. Oni hoće da blokiraju Crnu Goru i smanje joj ekonomske mogućnosti, jer što je gore Crnoj Gori njima je bolje. To vidimo sada, ali uvidjeli smo i kroz vjekove“, ističe Đonović.

Stava je i da najkomičniju ulogu u procesu pregovora o novoj Vladi ima upravo Miodrag Lekić.

„Nameće se kao spasilac. A kad se spasimo takvih „spasilaca“, tek ćemo onda biti spašeni“, zaključuje Đonović.

Šta kažu partije

Podsjetimo, na inicijativu Miodraga Lekića juče je u Skupštini Crne Gore održan sastanak lidera parlamentarne većine, s ciljem dogovora o formiranju nove Vlade. Međutim, nakon nešto više od dva sata pregovora, mandatar Lekić imao je jasnu poruku – „Vlade neće biti“.

Naime, predstavnici Ure, Civisa i SNP-a odbili su da daju potpise inicijativi za zakazivanje vanredne sjednice Skupštine, na kojoj bi se izabrala nova Vlada. 

Iz koalicije „Crno na bijelo“ kazali su da ne podržavaju rizične i avanturističke poteze te da su tražili da prije zakazivanja sjednice imaju dogovorene principe. 

S druge strane, predsjednik SNP-a Vladimir Joković izjavio je da ne žele da „budu izmanipulisani kao što su bili u Krivokapićevoj vladi“. Međutim, on nije isključio mogućnost da do dogovora ipak dođe.

Lideri DF-a nagovijestili su da će inicirati dijalog o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora zajedno s predsjedničkim. Podsjetimo, predsjednički izbori trebalo bi da budu raspisani najkasnije do 20. januara. Iz redova Demokrata nijesu se oglašavali o pregovorima.

Iz DPS-a su juče ocijenili kako je pregovorima o formiranju nove Vlade izgubljeno dragocjeno vrijeme i pozvali sve političke subjekte na hitan dijalog i o Ustavnom sudu i o vanrednim izborima.

Portal Analitika