Poslanica SDP Draginja Vuksanović – Stanković kazala je kako je prošla vlast radila loše stvari u oblasti zdravstva, a aktuelna još gore.
“Ovo što je urađeno sa isključivanjem privatnih ustanova iz mreže je klasični politički i populistički eksperiment, a posljedice ćete vidjeti vrlo brzo”, konstatovala je ona.
Ona je kazala da je, ako nešto nije bilo kako treba, trebalo tražiti načine čvršće saradnje sa privatnim ustanovama, a ne inatiti se i obračunavati sa njima u jeku epidemije.
Šćekić je kazao kako nije u pitanju isključivanje, već stvaranje novih uslova za saradnju sa privatnim ustanovama, čime će – dodao je on – biti ukinut monopol.
“Planiramo novi pristup. Zašto bi mi neke usluge koje mogu biti kvalitetno pružene u javnom zdravstvu prepuštali privatnom”, kazao je on.
Vuksanović – Stanković je pitala šta će se dogoditi u situaciji kada nekome bude potrebno snimanje glave, a u KCCG ne rade magnet i skener.
Na to je odgovorio predsjednik Odbora, poslanik liste “Crno na bijelo” Srđan Pavićević.
“Kad postoji takva stvar, kada je u pitanju urgencija za skener ili magnet, a to nije moguće u KCCG iz razloga kvara, normalno je da se angažuje ekipa I to riješi na prvom suficijentnom mjestu privatne prakse, a to se lako riješi kasnije kroz fakture”, saopštio je Pavićević.
Vuksanović – Stanković je, međutim, rekla da situacijama koje se tiču zdravstva ne treba pristupati olako.
“Oni su lijepo rekli da će u uslovima sa privatnim ustanovama stajati da će one vršiti one usluge koje ne može da pruži javno zdravstvo. A vi objašnjavate – to se da lako riješiti. Vama to može da djeluje lako, ali formalno-pravno će se desiti prepreke, koje mogu da proizvedu dugotrajne posljedice”, zaključila je ona.
Halil Duković iz DPS-a rekao je kako je potrebno voditi računa o svim zdravstvenim radnicima, nezavisno od toga pripadaju li javnom ili privatnom sektoru.
“Poslije svega što sam čuo, ja sam tek sad zabrinut za naš zdravstveni sistem. Niko ne govori ono što je osnovno – zašto zdravstveni sistem, bilo javni, bilo privatni, postoji. Zbog građana – da pruža usluge i bude dostupan. Mi moramo voditi računa o svakom zdravstvenom radniku, bio on u javnom ili privatnom sektoru. Privatni sistem nam je potreban jer diže kvalitet usluge – niti ulažemo u prostor, niti u aparaturu, niti u školovanje kadra. Tu dobijamo gotovu uslugu, i to onu koje ne može da pruži javno zdravstvo”, konstatovao je Duković.
Na tvrdnju Šćekića da je privatna bolnica “Kodra” za usluge od države dobila šest miliona eura – Duković je upitao da li je ta ustanova ukrala taj novac.
“Volio bih da mi predočite da li je ijedna usluga pružena bilo gdje u privatnom zdravstvu naplaćena, a da nije urađena? Ili je to usluga koja je pružena na kvalitetan način”, pitao je on.
Šćekić je kazao kako Duković “uporno favorizuje jednu zdravstvenu ustanovu”, dodajući da ga to zabrinjava, na šta je ovaj odgovorio da ne favorizuje nikoga, a da u “Codri” nikad nije ni bio.
O “Codri” je Šćekić dodao i kako je u proteklih pet godina iz javnih sredstava prihodovala oko 19 miliona eura, na šta mu je poslanik DPS-a Ivan Mitrović kazao kako je to visina cijene usluga koje su obavljene za oko 83.800 pacijenata.