„Ako želimo Zapadni Balkan u Evropskoj uniji potreban nam je novi politički establišment koji će emitovati politiku pomirenja. Dosta je političara sa virusom devedesetih, trebaju nam novi progresivni političari. Optimista sam i smatram da Zapadni Balkan ima mnoštvo mogućnosti“, ukazao je Abazović.
Govoreći o važnosti prve demokratske smjene vlasti u istoriji Crne Gore 2020. godine, Abazović je istakao da je srušen crnogorski "berlinski zid" koji je simbolizovao slabe institucije, korupciju i kriminal. U tom smislu, Abazović je naveo da je najveća prednost prošlogodišnje smjene vlasti to što su građani dobili suverenitet i što sada vjeruju da je vlast smjenjiva na demokratskim izborima.
„Vanjska politika je ključni interes Vlade Crne Gore i ona se neće mijenjati. Usklađeni smo u potpunosti sa vanjskom politikom EU, pouzdan partner NATO. Uz pomoć naših EU i NATO partnera radićemo na njenom sprovođenju, što će istovremeno i činiti crnogorske institucije jačim i nezavisnijim", istakao je Radulović tokom predavanja.
Predavanju je prisustvovalo više uvaženih profesora, među kojima dr Danijel Server i mr Bendžamin Hadad sa Džon Hopkins Univerziteta, predstavnici Nacionalnog demokratskog instituta, Kancelarije za Evropu u Atlantskom savezu, Instituta Vilijams (UCLA), Delegacije EU pri SAD-u, Nacionalnog fonda za demokratiju, Centra za analizu evropskih politika, Centra za međunarodna privatna preduzeća, Kongresne istraživačke službe i drugi.
Medijator predavanja bio je mr Damir Marušić iz Centra za Evropu Atlantskog savjeta.