Kompletna opozicija je u srijedu bojkotovala glasanje o tužilačkom zakonu jer većina u parlamentu nije prihvatila njen poziv da zastane sa izjašnjavanjem i da se u narednih 20 dana pokuša postići dogovor o izboru čelnika pravosuđa. Odbijanje poziva na dogovor i jednostrano izglasavanje tužilačkog zakona sada bi moglo dovesti u pitanje dalji rad Odbora za izbornu reformu, u kojem je neophodan konsenzus za usvajanje krovnog izbornog zakona. Ukoliko bi opozicija odlučila da ne učestvuje u daljem radu Odbora, to tijelo ne bi imalo kvorum za nastavak rada.
Usvajanje tužilačkog zakona po svaku cijenu imaće posljedice i na izbor VDT-a, za šta je potrebna dvotrećinska podrška u parlamentu. Teško da ona može biti obezbijeđena nakon odbijanja poziva DPS-a na dijalog.
"Očigledno da odbijate pruženu ruku, a to nije dobro. Shodno tome, više ne postoje razlozi da parlamentarna opozicija učestvuje u daljem radu ove sjednice po ovoj tački dnevnog reda, a vi direktno snosite odgovornost za odbijanje dogovora po pitanju izbora čelnih ljudi u pravosuđu", rekao je Danijel Živković, šef poslaničkog kluba DPS-a na zasjedanju Skupštine, nakon čega su poslanici opozicije napustili sjednicu.
Iz DPS-a je ocijenjeno nakon usvajanja tužilačkog zakona da je vladajuća većina brutalno pogazila Ustav i zaustavila napredak ka EU.
"Većinu ni kršenje Ustava naše države, ni mišljenje Venecijanske komisije, ni preporuke evropskih partnera, ne mogu spriječiti u naumu da nezavisnu granu vlasti, odnosno tužilaštvo, stavi pod partijsku kontrolu. To je nezapamćen potez u jednoj zemlji koja je kandidat za članstvo u EU, i naravno izazvaće nesagledive posljedice", saopšteno je iz DPS.
Evropski zvaničnici takođe su iskazali sumnju u kvalitet reforme vladavine prava nakon usvajanja tužilačkog zakona, te da zakon neće osigurati nezavisnost Tužilačkog savjeta.